«Մուսուլման եղբայրներ» իսլամական ասոցիացիայի հոգեւոր ուսուցիչ Մուհամմեդ Բադիան կիրակի դատապարտվել է ցմահ ազատազրկման՝ 2013 թվականի օգոստոսին բռնություններ եւ անկարգություններ սադրելու գործով, որոնք հետեւել են զինվորականների կողմից իշխանությունից նախագահ Մուհամմեդ Մուրսիի հեռացմանը: Այս մասին հայտնում է Al Shorouq պարբերականը:
Պարբերականի տեղեկություններով՝ նույնպիսի դատավճիռներ են կայացվել Էլ Մանիա նահանգի քրեական դատարանի կողմից եւս 64 իսլամականների նկատմամբ, որոնք անցել են այս գործով, 41 մարդ դատապարտվել է տարբեր պատժաչափերով՝ 3-ից մինչեւ 15 տարվա բանտարկության:
Իսլամականների հոգեւոր առաջնորդն արդեն մի քանի ցմահ ազատազրկման մահապատժի է դատապարտվել այլ քրեական գործերով՝ կապված 2013 թվականին մարդկանց նկատմամբ իրականացված բռնության եւ մահվան հետ:

Духовный наставник исламистской ассоциации «Братья-мусульмане» Мухаммед Бадиа приговорен в воскресенье к пожизненному заключению по делу о провокации насилия и беспорядков в августе 2013 года, последовавших за отстранением военными от власти президента Мухаммеда Мурси. Об этом сообщает ТАСС со ссылкой на издание Al Shorouq.
По его данным, аналогичные приговоры вынесены уголовным судом провинции Эль-Минья в отношении еще 64 исламистов, проходивших по этому делу, 41 человек приговорен к различным срокам заключения - от 3 до 15 лет.
Духовный наставник исламистов уже имеет несколько пожизненных и смертных приговоров по другим уголовным делам, связанным с насилием и гибелью людей в августе 2013 года.