ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարությունը տեղեկացնում է, որ սեպտեմբերի 29-ին`ժամը 11։30-ին, Դիլիջանի թունելում՝ Դիլիջան-Երևան ուղղությամբ շարժվելիս այրվել է բելառուսական պետհամարանիշով ծանրաքաշ ավտոմեքենա։
Հրդեհը ուղեկցվել է պայթյունով։ Դեպքի վայրից հայտնեցին, որ տուժողներ չկան, սակայն մեքենան ամբողջությամբ այրվել է և վերածվել մոխրակույտի։
Միջադեպի առաջին վայրկյաններին տեղում հերթապահող ճանշինի աշխատակիցներն արագ արձագանքել են, թունելից տարհանվել են բոլոր մեքենաները, մուտքերը՝ փակվել։ Ուժեղ ծխի պատճառով ԱԻՆ աշխատակիցները հնարավորություն են ունեցել մոտենալ թունելին միայն Դիլիջանի կողմից և հանգցնել կրակը։
Հրդեհը հասցրել է տարածվել նաև թունելի օդափոխության համակարգում: Հրդեհի արդյունքում մեծ վնաս է հասցվել թունելին:
Նշենք, որ մեքենան բեռնված է եղել հեռուստացույցներով և լվացքի մեքենաներով։
Թունելը անվտանգության նկատառումներով ժամանակավորապես փակ է, առաջիկայում այն փակ կլինի նաև վերանորոգման նպատակով։

Дилижанский тоннель временно закрыт из-за происшедшего днем 29 сентября пожара.
Напомним, что около 11:30 в Дилижанском тоннеле загорелся грузовой автомобиль с белорусскими госномерами (первоначально сообщалось о грузовике с грузинскими номерами), вследствие чего тоннель был закрыт. Горящая машина сильно дымила, и пожарным с большим трудом удалось потушить огонь.
Как сообщает пресс-служба Министерства транспорта, в результате возникшего пожара последовал взрыв. С места происшествия также сообщили, что пострадавших нет, однако грузовой транспорт восстановлению фактически не подлежит. Водителям рекомендуется ездить по автодороге через село Семеновка. Пожар нанес большой ущерб инфраструктуре тоннеля, отмечается в сообщении ведомства. В связи с этим тоннель некоторое время будет закрыт для проезда транспорта.