ՀՀԿ-ն այսօր որեւէ քաղաքական շահ չի արտահայտում: Այս մասին, այսօր՝ հոկտեմբերի 22-ին, ԱԺ արտահերթ նիստում Ընտրական օրենսգրքի նախագծի քննարկման ժամանակ նշեց ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Արմեն Աշոտյանը:
«Դեռ մեծ հարց է, թե որն է  ՀՀԿ-ին ձեռք տալիս, էս նվազագույն շեմը, 4-րդ ուժի ներգրավումը, ռեյտինգայինի վերացո՞ւմը, թե՞ գործող ընտրական օրենսգիրքը: Ռեյտինգայինի շնորհիվ մեր գործընկերների հավաքած տարածքային ձայների շնորհիվ մենք հսկայական ձայներ ստացանք: Այսօր այդ ձայները բերած պատգամավորների մի զգալի մասը չի համագործակցում ՀՀԿ խմբակցության հետ: Մեծ հարց է՝ այդ ռեյտինգայինը մեզ պետք է, թե ոչ: Մենք պետք է հասկանանք, թե ում ենք տեղերում դնում, էդ խնդիրը կա»,-ասաց նա:
Աշոտյանը նկատեց, որ այսօրվա իշխանությունը կարող է Ընտրական օրենսգիրքն անցկացնել առանց ՀՀԿ-ի, քանի որ իր հաշվելով, ունի 65 ձայն խորհրդարանում: «Եթե այդ ձեւով անցկացնեք օրենսգիրքը, հավատացնում եմ ձեզ, մեր երկրի վրա կախելու եք դամոկլյան սուր, որովհետեւ այսօր մեզ ու ձեզ ներում են, որովհետեւ էյֆորիա է, ժողովրդավար ենք պուպուշ ենք: Բայց երբ վաղը, մյուս օրը Սիրիա զորախումբ ուղարկենք, այդ ժամանակ Եվրոպայի առջեւ այս հարցերով պատասխան ենք տալու, միասին: Երբ այս ականները թողնում եք երկրի անվտանգության տակ, դա վտանգավոր է»,-ասաց Աշոտյանը:
Նա նշեց, որ եթե կառավարությունը կարողանա մոբիլիզացնել եւ այս ընտրական օրենսգրքի փոփոխությունները անցկացնել 63 ձայնով, ապա ստացվելու է, որ լավ էլ կայուն խորհրդարանական մեծամասնություն ունի իշխանությունը:

На сегодняшний день Республиканская партия Армении не преследует никакой политической выгоды. Об этом 22 октября заявил депутат от фракции РПА Армен Ашотян в ходе парламентских обсуждений проекта Избирательного кодекса.
«Еще вопрос, что выгоднее РПА: этот минимальный порог, привлечение 4-ой силы, пересмотр рейтинговой системы или действующий Избирательный кодекс? Благодаря рейтинговой системе, набранным нашими партнерами территориальным голосам, мы получили большое число голосов. На сегодняшний день значительная часть депутатов, которая привлекла эти голоса, не сотрудничает с фракцией РПА. Большой вопрос – нам нужна эта рейтинговая система, или нет? Мы должны понять, кого ставим на местах, и такая проблема существует», - сказал он.
Ашотян заметил, что сегодняшние власти могут принять Избирательный кодекс без РПА, поскольку, по его подсчетам, у них уже есть 65 голосов в парламенте. «Если вы этими голосами изберете Избирательный кодекс, то над нашей страной повиснет Дамоклов меч, поскольку сегодня нас и вас прощают из-за эйфории, мы демократичны и милы. Но когда завтра или в другой день мы направим в Сирию подразделение, то перед Европой все вместе будем отвечать за это. Опасно, когда эти мины закладываются под безопасность страны», - заметил депутат.
При этом он добавил, что если правительство сможет мобилизовать парламентские силы для нового Избирательного кодекса, то получится, что власти в действительности имеют внушительное парламентское большинство.