Որեւէ սաբոտաժի մասին խոսք անգամ լինել չի կարող։ Այս մասին NEWS.am-թղթակցի հետ զրույցում հայտարարեց խորհրդարանի փոխխոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը՝ մեկնաբանելով վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունն այն մասին, որ նախօրեին ԸՕ-ի փոփոխությունների նախագծի քվեարկության տապալումը խորհրդարանական մեծամասնության կողմից սաբոտաժ է։
Նրա խոսքերով՝ Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունն ի սկզբանե ասել է, որ չի զբաղվում ռեւանշիզմով եւ սաբոտաժով։ «Ինչ ի նկատի ուներ Փաշինյանը սաբոտաժ ասելով, եթե ՀՀԿ-ն իր սկզբանե չի հաստատել, որ պաշտպանելու է այդ փոփոխությունները։ Մենք երբեք չենք ասել, որ այդ փոփոխությունների կողմնակից ենք կամ աջակցում ենք այս կառավարության աշխատաոճին կամ ինչ-որ «շլե-փլե» ընտրություններ անցկացնելու նրա մտադրությանը։ Ե՞րբ ենք մենք նման բան ասել։ Սաբոտաժն այն է, երբ դու հետ ես կանգնում քո նախկին պայմանավորվածություններից։ Հակառակը՝ այս ամիսների ընթացքում մենք նշել ենք բանակցելու, հասարակական լսումներ անցկացնելու անհրաժեշտության մասին, լուրջ քաղաքական կոնսենսուսի հասնելու համար քաղաքական ուժերի հետ երկխոսության անհրաժեշտության մասին։
Նրանք ուզում են շտապ ընդունել ԸՕ-ի փոփոխությունները եւ շտապ ընտրություններ անցկացնել։ Այդ դեպքում ինչի՞ համար են քննարկումները։ Կարծես նրանց ուղղակի դուր է գալիս «կոնսենսուս» բառը։ Մենք պարզապես դեմ ենք նման աշխատաոճին։ Իսկ եթե նրանց ձայներ են անհրաժեշտ, ապա նրանց 65-69 մարդ է աջակցել։ Ուրեմն, ո՞րն է խնդիրը։ Ինչո՞ւ են դարձյալ ամեն ինչ ՀՀԿ-ի վրա գցում։ ՀՀԿ-ից «բոբո» են սարքել՝ սաբոտաժ, ռեւանշ․․․ Սաբոտաժի ենթարկում են նրանք, ովքեր չեն ընդունում ՀՀԿ-ի սեփական դիրքորոշման իրավունքը։ Ամեն անգամ, երբ որեւէ մեկը հանդես է գալիս Փաշինյանի դիրքորոշման դեմ, նա ասում է․ «Հիմա ժողովուրդը կգա, ժողովուրդը կգա։ Չեմ հասկանում՝ նա վարչապե՞տ է, թե՞ բռնակալ։ Այս երկրում պե՞տք է լինի բազմակարծություն, թե՞ ոչ։ Եթե նա հաղթի ընտրություններում, այդ ժամանակ ի՞նչ է լինելու։ Միգուցե պատգամավորներին իրենց կարծիքն արտահայտելու համար ծեծե՞ն խորհրդարանի ամբիոնի մոտ։ Սահմանադրությունը բազմակարծություն է ապահովում։ Այն, ինչ կատարվում է, առաջին հերթին՝ ճնշման, հետո շտապողականության հետեւանք է»,- նշեց Շարմազանովը։
Նրա խոսքերով՝ այժմյան իշխանությունները պատգամավորներին համարյա պատանդ են պահում, բայց խոսում են բարիկադները քանդելու մասին․ «Եթե այժմյան իշխանություններին ինչ որ դուր չի գալիս, նրանք միանգամից փոխում են տոնը։ Նրանք քաղաքակիրթ երկխոսության կուլտուրա չունեն»։
Շարմազանովի խոսքերով՝ եթե այժմյան իշխանություններին պետք լինի, նրանք անգամ դեկտեմբերի 1-ին կընդունեն ԸՕ-ի փոփոխությունները, մանավանդ հայտարարել են, որ մտադիր են նոյեմբերի 29-ին անցկացնել արտահերթ ընտրությունները։ «Այստեղ խնդիրը ժողովրդավարական սկզբունքների պահպանումն է, ինչն այս կառավարությունը խախտում է։
Ինձ ամենաշատն անհանգստացնում է մեր վարչապետի դիրքորոշումը, ըստ որի՝ միայն մեկ կարծիք պետք է լինի, ինչպես ստալինյան ժամանակներում էր։ Ով Ստալինի կարծիքին դեմ էր, նրան «ժողովրդի թշնամի» էին անվանում։ Հիմա մեզ մոտ նույնպես ով դեմ է Փաշինյանի կարծիքին, «ժողովրդի թշնամի» է։ Այն, ինչ նրանք անում են նեոբոլշեւիզմ է, ոչ թե ժողովրդավարություն։ Դե, եւս մեկ տարի կվախեցնի ժողովրդով, հետո՞ ինչ կանի։ Էյֆորիան կանցնի, եւ մենք կտեսնենք, թե քանի աշխատատեղ են նրանք ստեղծել, ինչքան ներդրում են բերել։ Բավական է ամեն ինչ ՀՀԿ-ի վրա բարդեք, սկսեք, վերջապես, աշխատել։ Եթե ՀՀԿ-ի համար աթոռը պետական շահերից թանկ լիներ, նա կմնար իշխանության գլուխ։ Սակայն ՀՀԿ-ն՝ Սերժ Սարգսյանի գլխավորությամբ, չգնաց դիմակայության։
Մի օր այդ էյֆորիան կանցնի, եւ նրանք, ովքեր այսօր գոռում են «հու-հու», վաղը Փաշինյանին կհարցնեն, թե որտեղ է այդ սրընթաց զարգացումը, որն ինքը խոստանում էր։ Այն ամենն, ինչ նա անում է այսօր, նախկին իշխանությունների գործողությունների իներցիան է։ Այս իշխող թիմը ծրագիր չունի, սա դասական պոպուլիզմ է՝ ասել այն, ինչ դուր է գալիս մարդկանց»,- ամփոփեց Շարմազանովը։
ԲԿ տնօրենի հեռանալը պաշտոնից կապված չէ «Հանուն հայրենիքի» շարժման առաջնորդին աջակցելու հետ. նախարար
Սամվել Դանիելյանի հեռանալը կապված չէ շարժման ղեկավարին աջակցելու հետ...
Խաչատուր Սուքիասյանի գործողություններին պետք է իրավական գնահատական տրվի. «Հայաստան» խմբակցություն
Սուքիասյանը աղմկահարույց հայտարարություններ է արել...
Սպիտակցի Հայկոյի որդին ազատ արձակվեց դատական նիստերի դահլիճից
Միջնորդության քննարկման ընթացքում պարզվեց, որ այն հեռախոսահամարը, որի հետ խոսացել է Հրաչյա...
«Ժողովուրդ». Աշխատատեղերն ու աշխատավարձերը չեն փոխվել. Փաշինյանը խաբել է. Մաս 212
«Ժողովուրդ» օրաթերթը ներկայացնում է Իրական վիճակը. այս ելույթից 5 տարի անց Հայաստանում նվազագույն...

Ни о каком саботаже не может быть и речи. Об этом в беседе с Новости Армении-NEWS.am  заявил вице-спикер парламента Эдуард Шармазанов, комментируя заявление и.о. премьер-министра Никола Пашиняна, назвавшего провал голосования по поправкам в ИК накануне саботажем со стороны парламентского большинства.
По его словам, Республиканская партия Армения изначально говорила, что не занимается реваншизмом и саботажем. «Что имел ввиду под саботажем Пашинян, если учитывать тот факт, что изначально РПА не утверждала, что поддержит эти поправки. Мы никогда не говорили, что выступаем за эти поправки, или поддерживаем стиль работы этого правительства или намерение провести такие тяп-ляп выборы.  Когда мы такое говорили? Саботаж -  это когда ты отступаешь от достигнутых ранее договоренностей.   Наоборот в течение этих месяцев мы отмечали необходимость обсуждений, проведение общественных слушаний, необходимость диалога с политсилами для достижения серьезного политического консенсуса.  Они хотят спешно принять поправки в ИК и спешно провести выборы, тогда к чему обсуждения?  Видимо им просто нравится слово «консенсус». Мы против  такого стиля работы. А если им необходимо голоса, то их поддержали 65-69 человек. Так в чем проблема?   Почему опять все сваливают на РПА?  Сделали из РПА «бо-бо» - саботаж, реванш... Саботируют те, кто не принимает право РПА на высказывание политической позиции. Всякий раз, когда кто-либо выступает против  позиции Пашиняна, он начинает говорить: «Вот народ придет, народ придет». Я не понимаю, он премьер-министра или диктатор.  В этой стране должен быть плюрализм мнений или нет?
Если он выиграет выборы тогда, что будет? Может будут избивать депутатов у трибуны парламента за высказывание своего мнения? Конституция гарантирует плюрализм мнений.  Все что происходит, имеет место во-первых вследствие давлений, во-вторых из-за спешки», - отметил Шармазанов.
По его словам, нынешние власти держат депутатов чуть ли не в заложниках, и говорят о разрушении баррикад. «Если что-то не устраивает нынешние власти, они сразу меняют тон.  У них нет культуры цивилизованной политической дискуссии».
По его словам, если нынешним властям надо будет, то они примут поправки в ИК даже 1 декабря, тем более они заявили, что намерены провести внеочередку 29 ноября.  «Здесь проблема в соблюдении демократических принципов, которые это правительство нарушает.
Больше всего, меня беспокоит позиция нашего премьера, которая заключается в том, что должно быть только одно мнение, как в сталинские времена.  Кто был против мнения Сталина, его называли врагом народа. Теперь у нас кто против мнения Пашиняна, также получает ярлык врага народа.  «То что они делают, это необольшевизм, а не демократия.  Ну еще год он попугает народом, а дальше что?  Эйфория пройдет, и мы увидим сколько они создали рабочих мест, сколько инвестиций привлекли. Хватит все сваливать на РПА, начните, наконец, работать. Если бы  для РПА кресло было дороже государственных интересов, она бы осталась у власти. Но РПА во главе с лидером Сержем Саргсяном не пошла на этот шаг, не пошла на противостояние.  Однажды эта эйфория пройдет, и те кто сегодня гордо кричат «hu-hu», завтра спросят у Пашиняна, где это стремительное развитие, которое он обещал.  Все что он делает сегодня, это инерция действия  предыдущих властей. У этой властной  команды нет программы, это классический популизм - говорить то, что нравится людям», - резюмировал Шармазанов.