Միջին եւ փոքր հեռահարության հրթիռների մասին պայմանագրից ԱՄՆ-ի դուրս գալը վկայում է այն մասին, որ Վաշինգթոնը պատերազմի է պատրաստվում, հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ սպառազինության չտարածման եւ վերահսկողության հարցերով դեպարտամենտի ղեկավարի տեղակալ Անդրեյ Բելոուսովը, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
Գործակալությունը հայտնում է, որ դիվանագետն այս մասին հայտարարել է, երբ ՄԱԿ Գլխավոր ասամբլեայի Առաջին կոմիտեն մերժել է ՄՓՀՀՊ մասին ռուսական բանաձեւի նախագիծը քննարկման դնել:
Ընդ որում՝ Ռուսաստանը պատրաստ է պաշտպանել իրեն եւ իր շահերը, նշել է դիվանագետը:
«Վերջերս այստեղ կայացած նիստի ժամանակ Միացյալ Նահանգները հայտարարեց, որ Ռուսաստանը պատերազմի է պատրաստվում: Այո՛, Ռուսաստանը պատրաստվում է պատերազմի, ես դա հաստատում եմ: Այո՛, մենք պատրաստվում ենք պաշտպանել մեր Հայրենիքը, մեր տարածքային ամբողջականությունը, մեր սկզբունքները, մեր մարդկանց: Մենք այսպիսի պատերազմի ենք պատրաստվում: Բայց մեր եւ Միացյալ Նահանգների միջեւ մեծ տարբերություններ կան: Ռուսաստանի Դաշնությունը պատրաստվում է պատերազմի, իսկ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները պատրաստում է պատերազմը»,- ասել է Բելոուսովը կոմիտեում քվեարկության արդյունքներից հետո:
«Այլապես, ի՞նչ նպատակ ունի պայմանագրից Միացյալ Նահանգների դուրս գալը, միջուկային զինանոցը մեծացնելը, նոր միջուկային հայեցակարգ ընդունելը, որը նվազեցնում է միջուկային զենքի կիրառման մակարդակը: Ահա սա է բոլորի համար հարց»,- հավելել է դիվանագետը:
ՄԱԿ Գլխավոր ասամբլեայի Առաջին կոմիտեն մերժել է ռուսական բանաձեւի նախագիծը, քանի որ դեմ է քվեարկել 55 երկիր: Կողմ է արտահայտվել 31 պետություն, ձեռնպահ է մնացել 54-ը: Դեմ քվեարկածների թվում են ԱՄՆ-ն, Մեծ Բրիտանիան, Կանադան, Արգենտինան, Հունաստանը, Ֆրանսիան եւ Ուկրաինան

Выход США из Договора о ракетах средней и меньшей дальности говорит о том, что Вашингтон готовит войну, заявил заместитель руководителя департамента по вопросам нераспространения и контроля над вооружениями российского МИД Андрей Белоусов, передает РИА Новости
Как отмечает агентство, дипломат заявил об этом, после того,  как Первый комитет Генассамблеи ООН отклонил вынесение на рассмотрение проекта российской резолюции о ДРСМД.
При этом Россия готова защищать себя и свои интересы, отметил дипломат.
«Тут недавно на заседании Соединенные Штаты заявили, что Россия готовится к войне. Да, Россия готовится к войне, я это подтверждаю. Да, мы готовимся защищать нашу Родину, нашу территориальную целостность, наши принципы, наших людей. Мы готовимся к такой войне. Но у нас есть серьезные отличия от Соединенных Штатов Америки. И в лингвистическом плане это отличие заключается всего в одном слове, что в русском языке, что в английском языке: Российская Федерация готовится к войне, а Соединенные Штаты Америки готовят войну», — сказал Белоусов по итогам голосования в комитете.
«Иначе зачем Соединенным Штатам выходить из договора, наращивать ядерный потенциал, принимать новую ядерную доктрину, которая понижает уровень применения ядерного оружия? Вот это вопрос для всех нас», — добавил дипломат.
Первый комитет Генассамблеи ООН отклонил проект российской резолюции, так как против него проголосовали 55 стран. За высказалось 31 государство, воздержались — 54. В числе проголосовавших против — США, Великобритания, Канада, Аргентина, Греция, Франция и Украина.