Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորները բանաձեւի նախագիծ են պատրաստել, որտեղ հաստատում են  ԵՄ երկրների՝ Սաուդյան Արաբիային անհապաղ զենքի մատակարարման արգելքը սահմանելու եւ այն Եմենում սաուդյան կոալիցիայի բոլոր անդամների վրա տարածելու կոչը, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
Բացի այդ փաստաթղում նշվում է ապագայում ԵՄ երկրների նկատմամբ, որոնք զենքի արտահանման հարցում միասնական դիրքորոշմանը չեն հետեւի, տուգանք կիրառելու մեխանիզմ մշակելու մասին առաջարկը:
Զենքի արտահանման մասին փաստաթղթի նախագիծը հաստատվել է Արտաքին գործերի կոմիտեում եւ ներառվել է այս շաբաթ Ստրասբուրգում լիագումար նիստի  քննարկմանը:
«Եվրոխորհրդարանը կարծում է, որ Սաուդյան Արաբիա, ԱՄԷ եւ Եմենում Սաուդյան Արաբիայի գլխավորած կոալիցիայի մյուս անդամ երկրներ արտահանումը չի համապատասխանում առնվազն 2-րդ չափորոշիչին, քանի որ այդ երկրները ներգրավված են ՄԱԿ-ի կողմից հաստատված մարդասիրական իրավունքի լուրջ խախտումների մեջ», - ասվում է բանաձեւի նախագծում:
Նախաձեռնության հեղինակները նաեւ համարում են, որ «անհրաժեշտ է պատժամիջոցների մեխանիզմին տանող գործընթաց սկսել այն անդամ պետությունների նկատմամբ, որոնք չեն հետեւում ընդհանուր դիրքորոշմանը», ափսոսանք են հայտնում, որ որոշ ԵՄ անդամներ հաշվի չեն առնում նշված երկրների վարքագիծը եւ արտահանվող զենքի եւ զինամթերքի վերջնական կիրառումը, որը կարող է խաթարել սպառազինությունների վերահսկման ողջ եվրոպական ռեժիմը»:

Европарламентарии подготовили проект резолюции, в котором подтверждают призыв к странам ЕС срочно наложить эмбарго на поставки оружия в Саудовскую Аравию и распространить его на всех членов саудовской коалиции в Йемене, передает РИА Новости
Кроме того, в документе содержится предложение разработать в будущем механизм введения штрафных мер в отношении стран ЕС, которые не будут придерживаться единой позиции в отношении экспорта оружия. Проект документа по вопросам экспорта оружия прошел одобрение в комитете по иностранным делам и вынесен на этой неделе на обсуждение в рамках пленарной сессии в Страсбурге.
«ЕП считает, что экспорт в Саудовскую Аравию, ОАЭ и другие члены возглавляемой Саудовской Аравией коалиции в Йемене не соответствует, по крайней мере, критерию 2 из-за вовлеченности этих стран в серьезные нарушения гуманитарного права, как установлено компетентными органами ООН», — говорится в проекте резолюции.
В ней также указывается, что ЕП «повторяет свой призыв в отношении срочной необходимости наложить эмбарго на поставки оружия Саудовской Аравии, а также призывает верховного представителя по внешней и оборонной политике и Совет расширить такое эмбарго на всех остальных членов возглавляемой Саудовской Аравией коалиции в Йемене».
Авторы инициативы также считают «необходимым запустить процесс, ведущий к механизму санкций в отношении тех государств-членов, которые не соблюдают общую позицию», выражают сожаление, что некоторые члены ЕС не учитывают поведение государств назначения и конечное использование экспортируемых вооружений и боеприпасов, что может «подорвать весь европейский режим контроля над вооружениями».