Հայաստանն ԱՄՆ-ից սպառազինություն գնելու առաջարկ չի ստացել: Այս մասին ՏԱՍՍ-ի հետ հարցազրույցում հայտարարել է Հայաստանի ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Զոհրաբ Մնացականյանը՝ մեկնաբանելով ԱՄՆ նախագահի խորհրդական Ջոն Բոլթոնի հայտարարությունը Հայաստանի կողմից ամերիկյան սպառազինություն ձեռք բերելու մասին եւ  վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի արձագանքն այն մասին, որ ձեռնտու առաջարկ ստանալու դեպքում հայկական կողմը կքննարկի նման հնարավորությունը:
Նրա խոսքով՝ Հայաստանը ոչ մի առաջարկ չի ստացել: «Դրանից բացի, մեր երկիրը գտնվում է չափազանց զգայուն տարածաշրջանում, որտեղ չկարգավորված հակամարտություն կա, եւ խաղաղության ու կայունության, ինչպես նաեւ խաղաղության հաստատմանը նպաստող մթնոլորտին հասնելը մեզ համար չափազանց կարեւոր հարցեր են: Նման պայմաններում սպառազինության մրցավազքը ծայրահեղ վտանգավոր երեւույթ է:
Երբ մենք մեր գործընկերներին դժգոհություն ենք հայտնում Ադրբեջանին զենք վաճառելու հետ կապված, շեշտում ենք, որ չենք կարող այդ փաստին վերաբերվել որպես բիզնես գործարքի, այլ որպես զենքի, որը կոնկրետ մեր հայրենակիցների, մեր զինվորների, քաղաքացիական բնակչության կյանքն է խլում: Այնպես որ, մեր տարածաշրջանում նման պայմաններում սպառազինության մրցավազքը միանգամայն վտանգավոր է:
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունն առաջին հերթին մարդկանց է առնչվում, խոսքը 150 հազար մարդու ֆիզիկական անվտանգության մասին է, եւ մենք արել ենք եւ կանենք հնարավոր ամեն ինչ նրանց գոյատեւման պատշաճ անվտանգության ապահովման համար:
Բնականաբար, ոչ ոք չի կարող կասկածի ենթարկել որպես այս մարդկանց անվտանգության երաշխավոր գործելու մեր մարտունակությունն ու վճռականությունը: Միաժամանակ, մեկ անգամ եւս հատուկ շեշտում եմ հակամարտության բացառապես խաղաղ կարգավորմանը Հայաստանի հանձնառությունը»,- նշել է Մնացականյանը:
ԱՄՆ գյուղատնտեսության դեպարտամենտի և Կանզասի պետհամալսարանի ներկայացուցիչներն այցելել են Հայաստանի ՆԳՆ

Армения не получала предложения от США о покупке вооружений. Об этом в интервью ТАСС заявил и.о. главы МИД Армении Зограб Мнацаканян, комментируя заявление советника президента США  Джона Болтона о возможности приобретения Арменией американских вооружений и соответствующую реакцию и.о. премьер-министра Никола Пашиняна о том, что в случае получения выгодного предложения армянская сторона рассмотрит такую возможность.
По его словам, никакого предложения Армения не получала. «Кроме того, наша страна находится в весьма чувствительном регионе, где есть нерешенный конфликт, и достижение мира и стабильности, а также атмосферы, способствующей установлению мира, являются для нас весьма важными вопросами. Гонка вооружений в подобных условиях — крайне опасное явление.
И когда мы выражаем нашим партнерам недовольство продажей оружия Азербайджану, подчеркиваем, что не можем относиться к данному факту как к деловой сделке, а как к оружию, конкретно отнимающему жизни наших соотечественников, наших солдат, гражданского населения. Так что гонка вооружений в нашем регионе в подобных условиях весьма опасна.
Нагорно-карабахский конфликт в первую очередь касается людей, речь идет о физической безопасности 150 тысяч человек, и мы делали и будем делать все возможное для надлежащего обеспечения их экзистенциальной безопасности
Естественно, никто не может ставить под сомнение нашу боеспособность и решимость действовать как гарант безопасности этих людей. В то же время еще раз особо подчеркиваю приверженность Армении исключительно мирному урегулированию конфликта», - отметил Мнацаканян.