Եմենում պատերազմը եւ տնտեսական կոլապսը հանգեցրել են նրան, որ երկրի բնակչության 53 տոկոսը կազմող 15.9 միլիոն մարդ, եթե անմիջապես  գործողություններ չձեռնարկվեն, սննդի եւ սովամահ լինելու խնդիրներ առջեւ են կանգնելու, հաղորդում է Reuters-ը`վկայակոչելով ՄԱԿ-ի զեկույցին:
Զեկույցը հրապարակվել է, երբ ՄԱԿ-ը հակամարտության կողմերին հավաքել էր խաղաղ բանակցությունների համար, որոնք պատերազմի օրվանից հետո երկու տարվա ընթացքում առաջին անգամ են կայացել:
Պատերազմը երկրում սովի հիմնական պատճառն  է, սակայն իրավիճակը ավելի է խորացնում սննդի բարձր արժեքը, գոյատեւման միջոցների բացակայությունը, գործազրկության բարձր աստիճանը:
Ուսումնասիրությունը անցկացվել է Եմենի իշխանությունների եւ միջազգային փորձագետների կողմից միջազգային IPC համակարգով, որը սովի գնահատման հինգ բալանոց սանդղակ է օգտագործում` 3-ը ճգնաժամ է, 4-ը՝  անհապաղ գործողությունների անհրաժեշտություն, 5-ը՝ աղետ:
Զեկույցի համաձայն, Եմենի մի քանի նահանգներ, որոնցից յուրաքանչյուրում մոտ մեկ միլիոն մարդ է ապրում, գտնվում են ճգնաժամի վիճակում եւ զրկված են մարդասիրական օգնությունից: Միեւնույն ժամանակ, 13 նահանգներ մարդասիրական աղետի եզրին են:

Yemen's war has left 15.9 million people, 53 percent of the population, facing "severe acute food insecurity" and famine was a danger if immediate action was not taken, Reuters reported referring to UN report.
The report was published when the UN gathered the parties to the conflict for peace talks, as it took place for the first time in two years after the war had been broken out. Humanitarian groups say peace is the only way of ending the world’s largest humanitarian crisis, the source noted.
While war was the main cause of the hunger crisis, it was aggravated by extremely high food prices, a liquidity crisis, disrupted livelihoods, and high levels of unemployment, the report said, adding food aid was not enough to bridge the gap.
The investigation has been carried out by Yemen authorities and international experts of IPC international system.
According to the report, several provinces of Yemen, with almost one million people’s population, face crisis and are deprived of humanitarian aid. At the same time, 13 provinces are on the verge of a humanitarian catastrophe.