Թուրքիայի խորհրդարանական ընտրություններին քրդական «Խաղաղություն եւ ժողովրդավարություն» կուսակցությունը որոշել է Ստամբուլի 2-րդ ընտրատարածքից  պատգամավորի թեկնածու առաջադրել ստամբուլահայ հայտնի գրող, լրագրող Հայկո Բաղդատին։
Թուրքական Radikal-ի փոխանցմամբ՝  Ստամբուլի մի շարք մտավորականներ հանդիպել են քրդական «Խաղաղություն եւ ժողովրդավարություն» կուսակցության առաջնորդ Սելահաթին Դեմիթաշի հետ եւ առաջարկել՝ Ստամբուլի 2-րդ ընտրատարածքից ներկայացնել  հայազգի Հայկո Բաղդատի թեկնածությունը։  Դեմիթաշը դրական է արձագանքել մտավորականների այս առաջարկին եւ այն տեղափոխել կուսակցության խորհրդի նիստ։
«Խաղաղություն եւ ժողովրդավարություն» կուսակցության խորհրդի նիստում որոշում է կայացվել, որ անհրաժեշտ է ներկայացնել ոչ միայն հայ, այլ նաեւ Թուրքիայում ապրող այլ էթնիկ խմբերի ներկայացուցիչների առաջիկա խորհրդարանական ընտություններին։
Նշենք, որ  Hurriyet Daily News-ը հայտնել էր, թե 2011-ի խորհրդարանական ընտրություններին կմասնակցի 7 հայ թեկնածու, որոնցից 6-ը կներկայացնեն քաղաքական կուսակցություններ, իսկ 1-ը կլինի անկախ թեկնածու։
Ընդդիմադիր «Ժողովրդա-հանրապետական» կուսակցության կողմից առաջադրվելու է հայազգի Արեւ Ջեբեջին, ով նշել է, թե պատգամավոր դառնալու դեպքում ինքը կներկայացնի Թուրքիայի շահերը, սակայն առաջին տեղում է լինելու հայ համայնքի խնդիրները։
Ավելի վաղ NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում Ստամբուլի «Ակոս» շաբաթաթերթի խմբագիր Ռոբեր Քոփթաշը  նշել էր, թե Էրդողանի գլխավորած «Արադարություն եւ զարգացում» կուսակցությունը եւս պատրաստվում է հայ թեկնածու առաջադրել՝ փորձելով ցույց տալ իրենց ուշադրությունը ազգային փոքրամասնությունների նկատմամբ եւ ավել քվեներ ստանալ:

Курдская партия «Мир и демократия» решила на парламентских выборах в Турции из стамбульского второго избирательного округа выдвинуть кандидатом в депутаты известного стамбульского писателя, журналиста Айко Багдата.
Как передает турецкий Radikal, несколько представителей интеллигенции Стамбула встретились с лидером курдской партии «Мир и демократия» Селахатином Демиташем и предложили из стамбульского второго избирательного округа выдвинуть кандидатуру Айко Багдата. Демиташ положительно откликнулся на это предложение интеллигенции и внес вопрос на заседание совета партии.
На заседании совета партии «Мир и демократия» было принято решение о том, что на предстоящих парламентских выборах необходимо выдвинуть не только кандидата армянина, но также представителей других этнических групп, проживающих в Турции.
Отметим, что по информации Hurriyet Daily News, на предстоящих в 2011 году парламентских выборах будут участвовать 7 кандидатов-армян, из них шестеро будут представлять партии, а один будет независимым кандидатом.
От оппозиционной «Народно-республиканской» партии будет выдвинут армянин Арев Джебеджи, который отметил, что в случае, если он станет депутатом, то будет представлять интересы Турции, однако на первом месте будут интересы армянской общины.
Ранее в беседе с корреспондентом Новости Армении- NEWS.am редактор еженедельной стамбульской газеты «Акос» Робер Копташ сообщил, что партия «Справедливость и развитие» ,возглавляемая премьер-министром Турции Реджеп Тайипом Эрдоганом, также намерена выдвинуть кандидатуру армянина, пытаясь показать свое внимание по отношению к национальным меньшинствам и получить больше голосов.