Թուրքիայի խորհրդարանական ընտրություններին քրդական «Խաղաղություն եւ ժողովրդավարություն» կուսակցությունը որոշել է Ստամբուլի 2-րդ ընտրատարածքից  պատգամավորի թեկնածու առաջադրել ստամբուլահայ հայտնի գրող, լրագրող Հայկո Բաղդատին։
Թուրքական Radikal-ի փոխանցմամբ՝  Ստամբուլի մի շարք մտավորականներ հանդիպել են քրդական «Խաղաղություն եւ ժողովրդավարություն» կուսակցության առաջնորդ Սելահաթին Դեմիթաշի հետ եւ առաջարկել՝ Ստամբուլի 2-րդ ընտրատարածքից ներկայացնել  հայազգի Հայկո Բաղդատի թեկնածությունը։  Դեմիթաշը դրական է արձագանքել մտավորականների այս առաջարկին եւ այն տեղափոխել կուսակցության խորհրդի նիստ։
«Խաղաղություն եւ ժողովրդավարություն» կուսակցության խորհրդի նիստում որոշում է կայացվել, որ անհրաժեշտ է ներկայացնել ոչ միայն հայ, այլ նաեւ Թուրքիայում ապրող այլ էթնիկ խմբերի ներկայացուցիչների առաջիկա խորհրդարանական ընտություններին։
Նշենք, որ  Hurriyet Daily News-ը հայտնել էր, թե 2011-ի խորհրդարանական ընտրություններին կմասնակցի 7 հայ թեկնածու, որոնցից 6-ը կներկայացնեն քաղաքական կուսակցություններ, իսկ 1-ը կլինի անկախ թեկնածու։
Ընդդիմադիր «Ժողովրդա-հանրապետական» կուսակցության կողմից առաջադրվելու է հայազգի Արեւ Ջեբեջին, ով նշել է, թե պատգամավոր դառնալու դեպքում ինքը կներկայացնի Թուրքիայի շահերը, սակայն առաջին տեղում է լինելու հայ համայնքի խնդիրները։
Ավելի վաղ NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում Ստամբուլի «Ակոս» շաբաթաթերթի խմբագիր Ռոբեր Քոփթաշը  նշել էր, թե Էրդողանի գլխավորած «Արադարություն եւ զարգացում» կուսակցությունը եւս պատրաստվում է հայ թեկնածու առաջադրել՝ փորձելով ցույց տալ իրենց ուշադրությունը ազգային փոքրամասնությունների նկատմամբ եւ ավել քվեներ ստանալ:

The Kurdish Peace and Democracy party decided to nominate the candidacy of the famous writer, journalist Hayko Baghdad in the parliamentary elections.
Some intellectuals from Istanbul met with the leader of the Kurdish Peace and Democracy Selahattin Demirtas and offered to nominate Hayko Baghdad to the second electoral district, Radikal newspaper reports. Demirtas approved the idea and included the issue on the agenda of the party council. The party decided to nominate not only Armenians, but also other representatives of other ethnic groups in the forthcoming parliamentary elections.
As Hurriyet Daily News reported earlier, seven members of Istanbul’s Armenian community are seeking parliamentary deputy posts, holding out the promise that the June general elections may see the group represented in Parliament for the first time in five decades.
“I am an Armenian, but I am also a part of the whole. If I join Parliament, of course I will bring my community’s problems to the fore. But I would like to represent the whole [country] as well,” Arev Cebeci, from the main opposition Republican People’s Party, or CHP told the daily.
In fifty years, in the June 2011 parliamentary elections in Turkey Armenian candidates will run for Parliament, Rober Koptas, Editor-in-Chief of the Istanbul-based Armenian weekly Agos, had earlier told Armenian News-NEWS.am.
“Turkish Premier Recep Erdogan intends to nominate Armenian candidate, trying to show his attention to national minorities and get additional votes,” he said.