Վաշինգտոնը պատրաստվում է 2019թ. ամռանը ռազմանավեր ուղարկել Արկտիկա՝ թեստավորելու համար հրթիռակիր հածանավերի աշխատանքը ծայրահեղ պայմաններում, տեղեկացնում է «Նեմեցկայա վոլնա»-ն՝ հղում կատարելով Wall Street Journal-ին։ Ինչպես ասել է ԱՄՆ ՌԾՈւ ղեկավար Ռիչարդ Սփենսերը Wall Street Journal պարբերականին տված հարցազրույցում, ԱՄՆ-ը ջանում է ընդլայնել իր ներկայությունը ծայր Հյուսիսում՝ Ռուսաստանի ու Չինաստանի հետ մրցակցության պայմաններում։
Կլիմայի գլոբալ փոփոխությունների հետեւանքով արկտիկական ջրերն ավելի նպաստավոր են դարձել նավագնացության համար, ինչն ԱՄՆ-ին թույլ է տալիս այնտեղ ուղարկել իր նավերը՝ Նավագնացության ազատության ապահովման գործողության (FONOP) շրջանակներում, պարզաբանել է Սփենսերը։ Դա կլինի ԱՄՆ ՌԾՈւ առաջին գործողությունն այս տարածաշրջանում։
Ենթադրվում է, որ արշավախմբի կազմում, ռազմանավերից բացի, կլինի նաեւ պարեկային հականավակային P-8 Poseidon ինքնաթիռը։
2019թ. հունվարի 8-ին ելույթ ունենալով Նոր ամերիկյան անվտանգության կենտրոնում՝ Սփենսերն ասել է, որ ԱՄՆ ռազմածովային ուժերը կանոնավորապես ներկա են եղել Արկտիկայում 1960-ականներից ի վեր։ Սակայն հիմնականում այդ ներկայությունը սահմանափակվել է սուզանավերով եւ պարեկային ինքնաթիռներով, այլ ոչ թե ծովային նավերով։
ՆԱՏՕ Trident Juncture զորավարժությունների ժամանակ, որոնք անցկացվել են Նորվեգիայում 2018թ. հոկտեմբերին, «Հարի Թրումենը» վերջին 27 տարիներին դարձավ ամերիկյան առաջին ավիակիրը, որը հատեց Հյուսիսային բեւեռը։
Ամերիկյան USNI News պարբերականի տեղեկատվությամբ՝ ավիակիրը հաջող է կատարել աշխատանքը արկտիկական ցրտի պայմաններում, բայց նրան ուղեկցող փոքր ու մատակարարող նավերը էական դժվարություններ են կրել բարձր լայնությունների սառցաջրերում։
Ինչպես պարզաբանել է Սփենսերը, ԱՄՆ ՌԾՈւ ամենաարդիական նավերը չունեն շոգեհամակարգեր սառույցը նավի կորպուսից հեռացնելու համար։ Նման համակարգեր ունեցող վերջին հածանավերը ԱՄՆ-ում «Տիկոնդերոգա» դասի հրթիային հածանավերն են։

Вашингтон готовится к отправке военных кораблей в Арктику летом 2019 года, чтобы протестировать работу ракетных крейсеров в экстремальных условиях, сообщает «Немецкая волна» со ссылкой на Wall Street Journal. Как заявил глава ВМС США Ричард Спенсер в интервью изданию Wall Street Journal, США стремятся также расширить свое присутствие на дальнем Севере в условиях конкуренции с Россией и Китаем.
Вследствие глобальных изменений климата арктические воды стали более благоприятными для судоходства, что позволяет США отправить туда свои корабли в рамках операции по обеспечению свободы судоходства (FONOP), пояснил Спенсер. Это будет первая подобная операция ВМС США в данном регионе.
Предположительно в состав экспедиции, помимо военных кораблей, войдет также патрульный противолодочный самолет P-8 Poseidon.
Выступая в Центре новой американской безопасности 8 января 2019 года, Спенсер заявил, что военно-морские силы США регулярно присутствовали в Арктике с 1960-х годов. Однако, в основном, данное присутствие ограничивалось подлодками и патрульными самолетами, а не военными морскими судами.
Во время учений НАТО под названием Trident Juncture, проходивших в Норвегии в октябре 2018 года, «Гарри Трумэн» стал первым американским авианосцем, пересекшим Северный Полярный круг за последние 27 лет.
Поинформации американского издания USNI News, сам авианосец успешно справился с работой в условиях арктического холода, однако сопровождавшие его малые суда эскорта и корабли снабжения испытали существенные трудности в ледяных водах на высоких широтах.
Как пояснил Спенсер, наиболее современные корабли ВМС США не обладают паровыми системами для удаления льда с корпуса судна. Последними крейсерами, оснащенными такими системами, являются в США ракетные крейсеры класса «Тикондерога».