Եվրամիությունը լիովին աջակցում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ջանքերին եւ առաջարկություններին։ Այս մասին ասվում է ԵՄ արտաքին քաղաքական գերատեսչության մամուլի քարտուղարի հայտարարությունում։
«Վերջին ամիսներին տեղեկությունների փոխանակումը Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի եւ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի միջեւ, ինչպես նաեւ արտաքին գործերի նախարարների հանդիպումները ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո, որոնցից վերջինը կայացավ 2019թ. հունվարի 16-ին Փարիզում, դրական ազդանշան են հանդիսանում ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման առաջընթացի համար»,- ասվում է հայտարարությունում։
Հայտարարությունում նշվում է, որ Եվրամիությունն անհամբերությամբ սպասում է դրանց արդյունքների կատարմանը, ներառյալ ԱԳՆ ղեկավարների վերջին համաձայնությունը բնակչությանը խաղաղության նախապատրաստելու կոնկրետ միջոցներ ընդունելու անհրաժեշտության վերաբերյալ, ինչպես նաեւ այն քայլերի դիտարկումը, որոնք կուղղվեն բանակցությունների ակտիվացմանը։
Եվրամիությունը լիովին աջակցում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ջանքերին ու առաջարկություններին, այդ թվում եւ Հարավային Կովկասի ու Վրաստանի ճգնաժամի գծով ԵՄ Հատուկ ներկայացուցչի կողմից, ինչպես նաեւ հակամարտության պայմաններում քաղաքացիական հասարակության կողմից վստահության ամրապնդման միջոցով։ «Բոլորը կշահեն կայուն խաղաղությունից, որը կօգնի Հարավային Կովկասի տարածաշրջանին իրագործել իր ներուժը»,- ասվում է հայտարարությունում։

Европейский союз полностью поддерживает усилия и предложения Минской группы ОБСЕ. Об этом говорится в заявлении пресс-секретаря внешнеполитического ведомства ЕС.
«Обмен сообщениями в последние месяцы между премьер-министром Армении Николом Пашиняном и президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, а также встречи министров иностранных дел под эгидой сопредседателей Минской группы ОБСЕ, последняя из которых состоялась 16 января 2019 года в Париже, являются позитивным сигналом для прогресса в мирном урегулировании нагорно-карабахского конфликта»,- говорится в заявлении.
В заявлении отмечается, что Европейский союз с нетерпением ожидает полной реализации их результатов, включая недавнее соглашение глав МИД о необходимости принятия конкретных мер по подготовке населения к миру, а также рассмотрение шагов, направленных на активизацию переговоров.
Европейский союз полностью поддерживает усилия и предложения Минской группы ОБСЕ, в том числе и через Специального представителя ЕС по Южному Кавказу и кризису в Грузии, а также через меры по укреплению доверия со стороны гражданского общества в условиях конфликта. «Все выиграют от прочного мира, который поможет региону Южного Кавказа реализовать свой потенциал»,- говорится в заявлении.