Եվրամիությունը լիովին աջակցում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ջանքերին եւ առաջարկություններին։ Այս մասին ասվում է ԵՄ արտաքին քաղաքական գերատեսչության մամուլի քարտուղարի հայտարարությունում։
«Վերջին ամիսներին տեղեկությունների փոխանակումը Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի եւ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի միջեւ, ինչպես նաեւ արտաքին գործերի նախարարների հանդիպումները ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո, որոնցից վերջինը կայացավ 2019թ. հունվարի 16-ին Փարիզում, դրական ազդանշան են հանդիսանում ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման առաջընթացի համար»,- ասվում է հայտարարությունում։
Հայտարարությունում նշվում է, որ Եվրամիությունն անհամբերությամբ սպասում է դրանց արդյունքների կատարմանը, ներառյալ ԱԳՆ ղեկավարների վերջին համաձայնությունը բնակչությանը խաղաղության նախապատրաստելու կոնկրետ միջոցներ ընդունելու անհրաժեշտության վերաբերյալ, ինչպես նաեւ այն քայլերի դիտարկումը, որոնք կուղղվեն բանակցությունների ակտիվացմանը։
Եվրամիությունը լիովին աջակցում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ջանքերին ու առաջարկություններին, այդ թվում եւ Հարավային Կովկասի ու Վրաստանի ճգնաժամի գծով ԵՄ Հատուկ ներկայացուցչի կողմից, ինչպես նաեւ հակամարտության պայմաններում քաղաքացիական հասարակության կողմից վստահության ամրապնդման միջոցով։ «Բոլորը կշահեն կայուն խաղաղությունից, որը կօգնի Հարավային Կովկասի տարածաշրջանին իրագործել իր ներուժը»,- ասվում է հայտարարությունում։

The European Union continues to fully support the mediation efforts and proposals of the OSCE Minsk Group Co-Chairs, says the statement by the spokesperson for EU External Action.
“Exchanges in recent months between the Prime Minister of the Republic of Armenia, Nikol Pashinyan, and the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev, as well as meetings of the Foreign Ministers under the auspices of the Co-Chairs of the Organisation for Security and Cooperation in Europe (OSCE) Minsk Group, most recently in Paris on 16 January 2019, send a positive signal for progress in the peaceful settlement of the Nagorno Karabakh conflict.
The European Union is looking forward to the full implementation of their outcomes, including the recent Foreign Ministers’ agreement on the need to take concrete measures to prepare the populations for peace, as well as the consideration of steps aimed at reinvigorating the negotiations.
The European Union continues to fully support the mediation efforts and proposals of the OSCE Minsk Group Co-Chairs, including through the EU Special Representative for the South Caucasus and the crisis in Georgia, as well as through civil society confidence-building measures across the conflict divide. All would stand to benefit from lasting peace, which would help to enable the South Caucasus region to fulfil its potential,” the statement reads.