Այսօր Ադրբեջանը «առավելություն ունի ինչպես բանակցային սեղանի շուրջ, այնպես էլ մարտի դաշտում»: Real TV-ին տված հարցազրույցում այս մասին ասել է  Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը:
Նրա խոսքով, Բաքուն «հզոր իրավական հիմք է ստեղծել հակամարտության կարգավորման համար»:
«Ապրիլյան մարտերը ցուցադրեցին մեր ուժը: Ամենաանբարենպաստ մարտական դիրքերից կոնտրհարձակողական գործողություն իրականացնելով՝ մենք ռազմավարական բարձունքներ գրավեցինք… Ապրիլյան մարտերից երկու տարի անց հաջողությամբ իրականացրեցինք Նախիջեւանյան գործողությունը: Սա մարտավարական իմաստով հատուկ գործողություն էր, բայց շատ բարեհաջող, որը թույլ տվեց մեզ լիովին վերահսկողության տակ առնել ռազմավարական բարձունքները, լեռները եւ այստեղից վերահսկել հակառակորդի ռազմավարական հաղորդակցությունները... Այս ամենը ցույց  է տալիս, որ հակամարտությունը պետք է կարգավորվի Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության շրջանակում», -կարծում է նա:
Ալիեւը նշել է, որ Հայաստանի նոր կառավարությունը սկզբում այնպիսի հակասական հայտարարություններով էր հանդես գալիս, որ Ադրբեջանը պետք է բանակցություններ վարի ոչ թե Հայաստանի, այլ Լեռնային Ղարաբաղի հետ:
«Մենք իհարկե, միանգամից մերժեցինք այդ անհասկանալի եւ հակասական հայտարարությունները: Այդ թվում նաեւ միջնորդները չէին կարող համաձայնել այդ դիրքորոշման հետ: Հետեւելով  մեր սկզբունքային դիրքորոշմանը՝մենք հավատարիմ ենք բանակցային գործընթացին: Այսօր բանակցություններն ընթանում են Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների միջեւ: Բանակցությունների մի քանի փուլ է անցկացվել: Մենք հուսովե ենք, որ դրանք արդյունավետ կլինեն: Այդ պատճառով բանակցությունների անցկացումն, իհարկե, կարելի է որպես դրական փաստ գնահատել: Դա եւս մեկ անգամ ցույց է տալիս, որ սկզբնական փուլում Հայաստանի նոր ղեկավարության հայտարարած սկզբունքները բացարձակապես անընդունելի են», - կարծում է նա:

Azerbaijan "has an advantage both at the negotiating table and on the battlefield," President of Azerbaijan Ilham Aliyev told Real TV.
According to him, Baku created "powerful legal base for settlement of the conflict".
“The April fights demonstrated our strength. Conducting a counteroffensive operation from the most unfavorable military positions, we took strategic heights ... Two years after the April fights, a successful Nakhchivan operation was carried out. This was a special tactical operation, but very successful, and it allowed us to fully control the strategic heights, mountains and control the enemy’s strategic communications from here. All this shows that the conflict must be resolved within the territorial integrity of Azerbaijan, ” he noted.
Aliyev noted that the new government of Armenia “at the initial stage made such contradictory statements that Azerbaijan should negotiate not with Armenia”, but with Karabakh.
“Of course, we immediately rejected these contradictory and incomprehensible statements. Mediators also could not agree with this position. Today, negotiations are underway between the foreign ministers of Armenia and Azerbaijan. Several rounds of negotiations are carried out already. We hope that they will be productive. Therefore negotiation, of course, can be regarded as the positive fact. It once again shows that the principles stated by the new leadership of Armenia at an initial stage are absolutely unacceptable," he noted.