Սաուդյան Արաբիայի իշխանությունները ափսոսանքով են նշում այն փաստը, որ Եվրահանձնաժողովը (ԵՀ) երկիրը ներառել է այն պետությունների ցուցակում, որոնք փողերի լվացման եւ ահաբեկչության ֆինանսավորման դեմ պայքարի բավարար հուսալի մեխանիզմներ չունեն՝ չնայած այդ ոլորտում օրենսդրության խստացման միջոցներին։ Այս մասին հինգշաբթի տեղեկացրել է մամուլի սաուդյան գործակալությունը՝ հղում կատարելով երկրի ֆինանսների նախարար Մուհամեդ ալ Ջադաանին, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը։
Թագավորությունը կրկին հայտնել է իր հավատարմությունը փողերի լվացման եւ ահաբեկչության ֆինանսավորման հետ կապված հանցագործությունների դեմ համաշխարհային հանրության պայքարին։ «Սաուդյան Արաբիայի ռազմավարական առաջնահերթությունն է փողերի լվացմանն ու ահաբեկչության ֆինանսավորմանը դիմակայելը,- գործակալությունը մեջբերում է նախարարի խոսքերը։- Մենք կշարունակենք զարգացնել եւ ուժեղացնել մեր նորմատիվային բազան այդ նպատակին հասնելու համար»։
Ֆինանսների նախարարը ուշադրություն է դարձրել նաեւ այն հանգամանքին, որ ցուցակը պետք է արժանանա Եվրախորհրդարանի ու ԵՄ Խորհրդի հավանությանը, եւ կոչ է արել ԵՀ եւ ԵԽ ներկայացուցիչներին գալ Սաուդյան Արաբիա՝ ստուգելու այն միջոցները, որոնք թագավորությունը նախաձեռնում է տեղական, տարածաշրջանային եւ միջազգային մակարդակներում՝ ֆինանսական հանցագործությունների դեմ պայքարի համար։ «Սաուդյան Արաբիան կշարունակի փոխգործակցել Եվրահանձնաժողովի հետ եւ հույս ունի կառուցողական երկխոսություն վարել ԵՄ գործընկերների հետ, որպեսզի ապահովի փողերի լվացմանը եւ ահաբեկչությանը դիմակայելուն անհրաժեշտ աջակցությունը միջազգային եւ տարածաշրջանային մակարդակներում»,- հավելել է ալ-Ջադաանը։
Բացի այդ, ինչպես ցույց են տալիս անցած տարվա սեպտեմբերին փողերի լվացման դեմ պայքարի ֆինանսական միջոցների մշակման խմբի անցկացրած հետազոտության արդյունքները, ֆինանսական հանցագործությունները կանխելու համար Սաուդյան Արաբիայի ձեռնարկած միջոցները համապատասխանում են կազմակերպության հանձնարարականներին, տեղեկացնում է գործակալությունը։
ԵՀ-ը փետրվարի 13-ին թարմացրել է փողերի լվացման եւ ֆինանսական ահաբեկչության դեմ պայքարի համար բավարար չափով հուսալի մեխանիզմներ չունեցող երկրների ցանկը։ Դրանում ընդհանուր առմամբ ներառվել է 23 երկիր։
Այժմ ցանկը ներկայացվելու է Եվրախորհրդարանի եւ ԵՄ Խորհրդի քննարկմանը, որոնք եզրակացություն կտան մեկ-երկու ամսվա ընթացքում։ Դրանից հետո այն կհրապարակվի ԵՄ պաշտոնական ամսագրում եւ ուժի մեջ կմտնի հրապարակման օրվանից 20 օր հետո։ Եվրահանձնաժողովն իր կողմից պարտավորվում է կանոնավորապես հետեւել իրավիճակին նշված երկրներում եւ թարմացնել ցուցակը՝ այդ պետությունների իշխանությունների գործողություններին համապատասխան։

Власти Саудовской Аравии с сожалением отмечают факт того, что Еврокомиссия (ЕК) внесла страну в список государств с недостаточно надежными механизмами по борьбе с отмыванием денег и финансированием терроризма, несмотря на принятые меры по ужесточению законодательства в этой сфере. Об этом в четверг сообщает Саудовское агентство печати со ссылкой на министра финансов страны Мухаммеда аль-Джадаана, передает ТАСС
Королевство вновь выразило приверженность борьбе мирового сообщества с преступлениями, связанными с отмыванием денег и финансовым терроризмом. «Стратегическим приоритетом для Саудовской Аравии является противостояние отмыванию денежных средств и финансовому терроризму, - приводит агентство слова министра. - Мы продолжим развивать и усиливать нашу нормативную базу для достижения этой цели».
Глава минфина также обратил внимание на то, что список должен быть одобрен Европарламентом и Советом ЕС, и призвал представителей ЕК и ЕП приехать в Саудовскую Аравию для проведения проверки мер, которые королевство принимает на местном, региональном и международном уровнях для борьбы с финансовыми преступлениями. «Саудовская Аравия продолжит взаимодействовать с Еврокомиссией и надеется на конструктивный диалог с партнерами из ЕС для того, чтобы обеспечить усиление и поддержку мер по противодействию отмыванию денег и терроризму на международном и региональном уровнях», - добавил аль-Джадаан.
Кроме того, как показывают результаты исследования, проведенного в сентябре прошлого года Группой разработки финансовых мер борьбы с отмыванием денег, меры, предпринимаемые Саудовской Аравией для предотвращения финансовых преступлений, соответствуют рекомендациям организации, отмечает агентство.
ЕК 13 февраля обновила свой список стран с недостаточно надежными механизмами по борьбе с отмыванием денег и финансированием терроризма. В общей сложности в список вошли 23 страны.
Теперь список будет передан на одобрение Европарламента и Совета ЕС, которые вынесут заключение в течение одного-двух месяцев. После этого директива будет опубликована в Официальном журнале ЕС и вступит в силу спустя 20 дней с момента публикации. Еврокомиссия со своей стороны обязуется регулярно отслеживать ситуацию в указанных странах и обновлять список в соответствии с действиями властей этих государств.