Սիրիայի ռմբակոծության հետեւանքով Իսրայելի վտանգավոր արկածախնդրությունը կարող է բերել տարածաշրջանում ռազմական հակամարտության: Այս մասին հայտարարել է Իրանի ԱԳ նախարար Մուհամմեդ Ջավադ Զարիֆը, փոխանցում է Tasnim-ը:
«Արկածախնդրությունը միշտ վտանգավոր է»,- հայտարարել է Զարիֆը Sueddeutsche Zeitung-ի հետ հարցազրույցում:
Նրա խոսքով՝ Իրանը Սիրիայում է գտնվում երկրի կառավարության հրավերով, այն դեպքում, երբ Իսրայելը խախտում է Լիբանանի եւ Սիրիայի օդային տարածքը, ինչպես նաեւ միջազգային իրավունքը:
Պատասխանելով Իրանի եւ Իսրայելի միջեւ ռազմական կոնֆլիկտի հնարավորության մասին հարցին՝ իրանցի բարձրաստիճան դիվանագետը ասել է, որ նման բան չի սպասում՝ հավելելով. «Բայց մենք չենք կարող նման հնարավորությունը բացառել»:

Опасный авантюризм  Израиля в результате бомбардировки Сирии может привести к военному конфликту в регионе. Об этом заявил министр иностранных дел Ирана Мухаммед Джавад Зариф, передает Tasnim.
«Авантюризм всегда опасен», - заявил Зариф в интервью газете Sueddeutsche Zeitung, опубликованной в среду.
По его словам, Иран находится в Сирии по приглашению сирийского правительства, в то время как Израиль нарушает воздушное пространство Ливана и Сирии, а также международное право.
Отвечая на вопрос о возможности военного конфликта между Ираном и Израилем, высокопоставленный иранский дипломат сказал, что не ожидает этого, добавив: «Но мы не можем исключать такую возможность».