Իրանին հետաքրքրում են Հայաստանի հետընտրական զարգացումները: Փետրվարի 25-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ այս մասին ասաց արտակարգ եւ լիազոր դեսպան, փորձագետ Արման Նավասարդյանը:
Նրա խոսքով՝ նրանց, մասնավորապես, հետաքրքրում է Հայաստանի դիրքորոշումը ամերիկյան պատժամիջոցների նկատմամբ:
«Արտաքին քաղաքականության վեկտորների հանդեպ մոտեցումները չեն փոխվել նաեւ Ջոն Բոլթոնի այցից հետո, այդ թվում՝ Իրանի հարցում: Ամերիկացիները մեր հարաբերություններին չեզոք են վերաբերվում՝ հաշվի առնելով Հայաստանի իրավիճակի առանձնահատկությունները, սակայն ամեն ինչ կարող է փոխվել»,- պարզաբանեց Նավասարդյանը:
Նա հայտարարեց, որ իրանցիները դժգոհ են մեր երկրների միջեւ ռազմա-քաղաքական, տնտեսական եւ այլ ոլորտների ներկայիս հարաբերություններից:
«Նրանք դժգոհ են «Հյուսիս-Հարավ» ավտոճանապարհի կառուցման դանդաղ ընթացքից, ինչպես նաեւ նրանից, որ որոշ հատվածներ չեն շահագործվում: Մայրուղու Արտաշատ-Մեղրի հատվածում ոչ մի բան չի արվել: Ճանապարհի կառուցումը կարեւոր է, որպեսզի երկրում տնտեսական բում ստեղծվի»,- նշեց նա:
Նավասարդյանը հավելեց, որ կարեւոր է, որպեսզի Հայաստանը կարողանա դառնալ Իրանի եւ ԱՄՆ-ի միջեւ կապող օղակ, ինչպես նաեւ Իրանի եւ ԵՏՄ շուկայի միջեւ:
«Դրանից բացի, Հայաստանի, Իրանի եւ ԵՄ-ի միջեւ եռակողմ հարաբերությունների զարգացման հնարավորություն կա, մասնավորապես՝ բանկային ոլորտում»,- հայտարարեց նա:
Նավասարդյանը շեշտեց, որ տարածաշրջանի մյուս երկրների եւ Իրանի միջեւ կան որոշակի խնդիրներ. «Թուրքիայի հետ դա տարածաշրջանում ազդեցության ոլորտի համար պայքարն է, Ադրբեջանի հետ՝ 20-միլիոնանոց համայնքի առկայությունը, ինչպես նաեւ Իսրայելի հետ սերտ ռազմա-տեխնիկական փոխգործակցությունը»:

Ирану интересны поствыборные развития в Армении. Об этом на встрече с журналистами 25 февраля заявил чрезвычайный и полномочный посол по рангу, эксперт Арман Навасардян.
По его словам, в частности, их интересует позиция Армении относительно американских санкций.
«Подходы по внешнеполитическому вектору не изменились и после визита Джона Болтона, в том числе, по Ирану. Американцы относятся к нашим отношениям лояльно с учетом особенностей ситуации Армении, однако все может измениться », - пояснил Навасардян.
Он заявил, что иранцы недовольны нынешними отношениями между нашими странами в военно- политической, экономической и иных сферах.
«Они недовольны медленным ходом строительства автодороги «Север-юг», а также тем, что некоторые участки не эксплуатируются. На участке дороги Арташат- Мегри ничего не сделано. Строительство дороги важно для того, чтобы начался экономический бум в стране »,- заметил он.
Навасардян добавил, что важно, чтобы Армения могла бы стать связующим звеном между Ираном и США, а также между Ираном и рынком ЕЭАС.
«Кроме того, есть возможности развития трехсторонних отношений между Арменией Ираном и ЕС, в частности, в сфере банковской сферы»,- заявил он.
Навасардян подчеркнул, что между другими странами региона и Ираном есть определенные проблемы: «С Турцией - это борьба за сферу влияния в регионе, с Азербайджаном - это наличие 20-миллоной общины, а также тесные военно-техническое взаимодействие с Израилем».