ԱՄՆ Կոնգրեսի դեմոկրատներին չեն բավարարել հատուկ դատախազ Ռոբերտ Մյուլլերի հետաքննության հիմնական եզրահանգումները, որն իր ամփոփիչ զեկույցում հաստատել էր Մոսկվայի եւ Թրամփի ընտրական շտաբի միջեւ գործարքի բացակայությունը 2016 թվականի ընտրարշավի ընթացքում եւ մտադիր են պահանջել փաստաթղթի լրիվ տեքստի հրապարակում, տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը՝ հղում կատարելով CNN-ին։
Հեռուստաալիքը հիշեցրել է, որ դեմոկրատները գրեթե երկու տարի հայտարարում էին, որ նման դավադրության ապացույցներն ուր որ է կհայտնվեն, իսկ արդյունքում հատուկ դատախազի զեկույցում դրանք չկան։
CNN-ի կարծիքով՝ այս պայմաններում Կոնգրեսի դեմոկրատները պահանջելու են զեկույցի լրիվ տեքստի հրապարակում՝ ասելով, որ ԱՄՆ արդարադատության նախարարությունը թաքցնելու բան չունի, եթե նման դավադրություն չի եղել։
Ավելի վաղ ԱՄՆ արդարադատության նախարարությունը, որը միաժամանակ կատարում է գլխավոր դատախազության գործառույթ, ներկայացրել էր զեկույց ԱՄՆ հատուկ դատախազ Ռոբերտ Մյուլլերի հետաքննության արդյունքների վերաբերյալ։ Փաստաթղթում, մասնավորապես, նշվում է Մոսկվայի եւ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի ընտրական շտաբի միջեւ դավադրության բացակայության մասին։ Միեւնույն ժամանակ, զեկույցում կա պնդում, որ Ռուսաստանը փորձել է ազդել ընտրությունների վրա «Ինտերնետ հետազոտությունների գործակալության»  եւ հաքերային գրոհների միջոցով։
ԱՄՆ հատուկ ծառայությունները Ռուսաստանին վերագրում են միջամտություն 2016-ի ամերիկյան ընտրական գործընթացին։ Այդ իբր տեղի ունեցած ազդեցության փորձերի հետաքննությամբ 2017 թվականի մայիսից զբաղվում էր ՀԴԲ նախկին տնօրեն Մյուլլերը։ Թրամփը եւ նրա օգնականները քանիցս հերքել են կասկածները Ռուսաստանի պաշտոնական անձանց հետ ընտրարշավի ժամանակ որեւէ անիրավաչափ շփումների վերաբերյալ։ Մոսկվան նույնպես բազմաթիվ անգամներ հերքել է  ԱՄՆ ընտրությունների ընթացքի վրա ազդելու փորձերի մասին պնդումները։

Демократы в Конгрессе США не удовлетворены основными выводами расследования спецпрокурора Роберта Мюллера, который в итоговом докладе подтвердил отсутствие сговора между Москвой и избирательным штабом Трампа в ходе предвыборной кампании 2016 года, и намерены требовать публикации полного текста документа, передает ТАСС со ссылкой на CNN.
Телеканал напомнил, что демократы на протяжении почти двух лет заявляли о том, что доказательства такого сговора вот-вот появятся, а в итоге в докладе спецпрокурора их не оказалось.
По мнению CNN, в этих условиях демократы в Конгрессе будут требовать публикации полного текста доклада, ссылаясь на то, что министерству юстиции США нечего скрывать, если сговора не было.
Ранее министерство юстиции США, которое одновременно выполняет функции генеральной прокуратуры, представило доклад по итогам расследования спецпрокурора США Роберта Мюллера. В документе, в частности, говорится об отсутствии сговора между Москвой и избирательным штабом президента США Дональда Трампа. Вместе с тем в докладе содержится утверждение, что Россия пыталась влиять на выборы через «Агентство интернет-исследований» и хакерские атаки.
Спецслужбы США инкриминируют России вмешательство в американский избирательный процесс в 2016 году. Расследованием этих якобы имевших место попыток влияния занимался с мая 2017 года бывший директор ФБР Мюллер.Трамп и его помощники неоднократно отвергали подозрения в каких- либо неправомерных контактах с официальными лицами России в период избирательной кампании. Москва также много раз опровергала утверждения о попытках повлиять на ход выборов в США.