Մասնակից երկրների խորհրդարանների կողմից ԱՊՀ Միջխորհրդարանական վեհաժողովի հանձնաժողովների մշակած օրենսդրական մոդելների ընդունման տոկոսը շատ ցածր է:
ԱՊՀ ՄԽՎ  մշակույթի, տեղեկատվության, զբոսաշրջության եւ սպորտի հանձնաժողովի նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասաց Արտաքին հարաբերությունների մշտական խորհրդարանական հանձնաժողովի անդամ Անուշ Բեղլոյանը:
Նրա խոսքով՝ նիստը սկսվել   է Հանձնաժողովի փոխնախագահի ընտրություններից, որի պաշտոնում նա է ընտրվել:
«Կազմակերպչական հարցերի լուծումից հետո նիստի մասնակիցները անցել են մշակման փուլում գտնվող «Դպրոցական սպորտի» եւ «Սոցիալական զբոսաշրջության մասին» մոդելային օրենքների նախագծերի քննարկմանը: Պարզվել է, որ մասնակից երկրների խորհրդարանների կողմից ԱՊՀ Միջխորհրդարանական վեհաժողովի հանձնաժողովների մշակած օրենսդրական մոդելների ընդունման տոկոսը շատ ցածր է», - ասաց պատգամավորը:
Նա հավելեց, որ հանձնաժողովը կառաջարկի փոփոխություններ մտցնել ԱՊՀ անդամ պետությունների մշակութային ժառանգության պահպանության մասին կոնվենցիայի նախագծում ` հաշվի առնելով նաեւ Հայաստանի շահերը:
Նշենք, որ մարտի 14-ին կայացել էր ԱՊՀ ՄԽՎ  մշակույթի, տեղեկատվության, զբոսաշրջության եւ սպորտի հանձնաժողովի հերթական նիստը:

YEREVAN. – The percentage of adoption—by the parliaments of the participating countries—of the law models developed by the commissions of the Interparliamentary Assembly of Member Nations of the Commonwealth of Independent States (IPA CIS) is very low.
Anush Begloian, a member of the majority “My Step” Faction at the National Assembly (NA) of Armenia and member of the NA Standing Committee on Foreign Relations, noted the above-said at Monday’s NA briefing with reporters. She stated this while speaking about the results of the recent meeting of the IPA CIS Permanent Commission on Culture, Information, Tourism and Sport, and which was convened on March 14.
In Begloian’s words, the meeting had kicked off with the election of the deputy chairperson of this IPA CIS permanent commission, and she was elected to this position.
“Subsequently, the participants of the session passed to the discussion of the drafts of the model laws on school sports and social tourism,” the Armenian MP added. “It turned out that the percentage of adoption—by the parliaments of the participating countries—of the legislative models developed by the commissions of the CIS Interparliamentary Assembly is very low.”
Anush Begloian added that the aforesaid commission will propose to make amendments in the draft convention on preservation of cultural heritage of the CIS member states—and taking into account the interests of Armenia, too.