Ապրիլյան պատերազմի վիրավորների մոտ իրավական ոլորտում առաջանում են խնդիրներ, մասնավորապես՝ հաշմանդամության կարգ չտալու հետ կապված, և մենք էլ փորձում ենք նրանց աջակցել: Այսօր՝ ապրիլի 1-ին լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասաց «Ապրիլյան գործողությունների մասնակիցների միություն» հասարակական կազմակերպության անդամ Վահե Աթանյանը:
«Ունենք բազմաթիվ վիրավորներ, որոնք ունեն և՛ առողջական, և՛ ֆինանսական խնդիրներ: Ստեղծման նպատակը՝ մեկ տանիքի տակ համախմբելն է Ապրիլյան պատերազմի գործողությունների մասնակիցներին, զբաղվել նրանց խնդիրների լուծմամբ, զոհվածների ընտանիքների հետ կապ պահպանել»,- ասաց Վահե Աթանյանը:
ՀԿ-ի անդամները նշեցին, որ կազմակերպությունում ընդգրկվում են միայն նրանք, ովքեր Ապրիլյան պատերազմի մասնակից են:
Դեռ որևէ խնդրով ապրիլյանի մասնակիցները կազմակերպությանը չեն դիմել: Վահե Աթանյանն ասաց, որ ութ ամսվա ընթացքում դժվար է ինչ-որ բանի հասնելը: Անդամների խոսքով՝ այս ամիսների ընթացքում իրենք փորձել են պատերազմի մասնակիցների վստահությունը շահել. «Շատ ՀԿ-ներ կան, որոնք վստահություն չեն ներշնչում: Այլ ծրագրեր էլ ունենք, դեռ ընթացքի մեջ են, բայց հիմա չենք խոսի, հետագայում դրանք կլուսաբանվեն»,- ասաց Յուրիդա Գաբրիելյանը:
ՀԿ-ի անդամները ներկայացրին առաջիկա մի քանի ծրագրեր՝ այսօր՝ 19:00-ին լինելու է մոմավառություն, այնուհետև՝ երթ դեպի «Եռաբլուր»: Ապրիլի 5-ին կլինի համերգային միջոցառում՝ նվիրված Ապրիլյան պատերազմի զոհերի հիշատակին: Հրավիրված կլինեն զոհվածների ծնողները ինչպես՝ Հայաստանից, այնպես էլ՝ Արցախից:

У лиц, получивших ранения во время апрельской войны, возникают проблемы в правовой сфере, в частности, в связи с присвоением инвалидности, а мы пытаемся оказывать им содействие.  Об этом сегодня, 1 апреля в беседе с журналистами заявил член общественной организации «Союз участников апрельских действий» Ваге Атанян.
«У нас есть множество раненых, имеющих как проблемы создоровьем, так и финансовые проблемы. Целью создания является объединение под одной крышей участников действий апрельской войны, решение их проблем, сохранение связи с семьями погибших», - сказал Ваге Атанян.
Члены общественной организации отметили, что в нее входят лишь участники апрельской войны.
Участники апрельской войны пока не обращались в организацию с какой-либо проблемой.
Ваге Атанян отметил, что сложно чего-либо достичь за восемь  месяцев. По словам членов организации, за эти месяцы он пытались завоевать доверие участников войны.
«Есть много ОО, которые не внушают доверия. У нас есть и другие программы, они еще в процессе. Однако сейчас мы не будем говорить (о них – ред.). В дальнейшем они будут освещены», - сказал Юрида Габриелян.
Члены организации представили несколько программ на ближайшее время: сегодня, в 19:00 зажгут свечи, затем состоится шествие к пантеону «Ераблур». Кроме того, 5 апреля пройдет концертное мероприятие, посвященное памяти жертв Апрельской войны. На мероприятие будут приглашены родители погибших как из Армении, так и из Арцаха.