ԵՄ-ը պատրաստ է պաշտպանել Կուբայում բիզնես վարող եվրոպական ընկերությունների կամ մասնավոր անձանց շահերը, որոնք կարող են տուժել օտարերկրյա ընկերությունների դեմ ԱՄՆ դատական հայցերի պատճառով, տեղեկացնում է AP-ը։
Եվրահանձնաժողովի ներկայացուցիչ Ալեքսանդր Վինտերշտեյնն ասել է, որ ԵՄ-ը «պատրաստ է պաշտպանել եվրոպական շահերը, ներառյալ եվրոպական ներդրումներն ու առանձին անձանց ու կազմակերպությունների տնտեսական գործունեությունը Կուբայի հետ հարաբերություններում»։ Նա ընդգծել է, որ ԵՄ-ը «վճռականորեն դեմ է միակողմանի սահմանափակիչ միջոցների  էքստարածքային կիրառմանը, որոնք նա համարում է միջազգային իրավունքին հակասող»։
Ինչպես տեղեկացվել էր ավելի վաղ,  Թրամփի վարչակազմն առաջին անգամ ԱՄՆ-ում թույլ կտա դատավարություններ ընդդեմ բոլոր օտարերկրյա ընկերությունների, որոնք բիզնես են վարում Կուբայում, եւ որոնք օգտագործում են Կուբայի ամերիկացիներից ու ԱՄՆ այլ քաղաքացիներից բռնագրավված ունեցվածքը։
Իսպանացի բարձրաստիճան պաշտոնյան ասել է, որ Իսպանիայի կառավարությունը խնդրում է Եվրամիությանը բողոքարկել ԱՄՆ այս որոշումը։
Իսպանիան մեծ ներդրումներ ունի Կուբայի հյուրանոցներում եւ այլ ճյուղերում՝ կապված զբոսաշրջության հետ։ Մադրիդը խնդրում է ԵՄ-ին բողոքարկել Թրամփի վարչակազմի որոշումը Առեւտրի համաշխարհային կազմակերպությունում։
Նշենք, որ Կանադայի, Ֆրանսիայի եւ Մեծ Բրիտանիայի ընկերությունները նույնպես բիզնես ունեն անշարժ գույքի ոլորտում, որոնք ազգայնացվել էին 1959-ին Կուբայում Ֆիդել Կաստրոյի իշխանության գալուց հետո։

ЕС готов защищать интересы европейских фирм или частных лиц, ведущих бизнес на Кубе, которые могут пострадать в результате судебных исков США, поданных против иностранных компаний, передает AP.
Представитель Еврокомиссии Александр Винтерштейн заявил, что  ЕС «готов защищать европейские интересы, включая европейские инвестиции и экономическую деятельность отдельных лиц и организаций ЕС в их отношениях с Кубой». Он подчеркнул,  ЕС «решительно выступает против экстерриториального применения односторонних ограничительных мер, которые он считает противоречащими международному праву».
Как сообщалось ранее,  администрация Трампа впервые разрешит судебные процессы в США против всех иностранных компаний, ведущих бизнес на Кубе, которые используют имущество, конфискованное у кубинских американцев и других граждан США
Высокопоставленный  испанский чиновник заявил, что правительство Испании просит Европейский Союз оспорить это решение США.
У Испании  большие инвестиции в отели и другие отрасли, связанные с туризмом на Кубе. В связи чем Мадрид попросит ЕС оспорить решение администрации Трампа  во Всемирной торговой организации.
Отметим, что компании из Канады, Франции и Великобритании и других стран также ведут бизнес в сфере недвижимости, национализированной после прихода к власти Фиделя Кастро в 1959 году.