Իլհամ Ալիեւի հետ խոսակցությունը եղել է ուղիղ, անկեղծ, առանց թակարդների։ Այս մասին այսօր «Սիվիլնեթի» տաղավարում ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե արդյոք ինքն ու Ալիեւն իրար լավ են հասկանում։
«Ինձ համար այդ խոսակցության մեջ ամենակարևորն այն է, որ մենք ուղիղ, անկեղծ, առանց այսպես ասած թակարդների խոսում և քննարկում ենք: Անկեղծ ասած՝ այդ խոսակցությունը մի խոսակցություն է, որը կարծում եմ՝ պիտի շարունակվի, և շատ լավ կլինի, որ շարունակվի, եւ բոլոր նախադրյալները կան, որ այդ խոսակցությունը շարունակվի»,- ասաց նա:
Հարցին, թե հատկապես ինչի մասին են խոսում Ալիեւի հետ, Նիկոլ Փաշինյանը պատասխանեց․ «Ես ոչ թե գաղտնիք ունեմ, եւ ընդհանրապես նախընտրում եմ որեւէ հարցի վերաբերյալ, որը պետական գաղտնիք չէ անվտանգության հետ կապված, ոչ մի գաղտնիք չունենալ։ Իմ դիրքորոշումն այն է, որ Ղարաբաղի հարցի վերաբերյալ բոլորը պետք է տեղյակ լինեն, որովհետև դա վարչապետի հարց չէ, կառավարության հարց չէ, դա ժողովրդի հարցն է, համազգային հարց է»:
Այնուհետեւ պարզաբանելով, թե ինչու շեշտում այդ մոտեցումը՝ մի օրինակ հիշեց Վիեննայում Ալիեւի հետ զրույցից․ «Մի դրվագ պատմեմ մեր խոսակցությունից: Ես ասել եմ, որ կարծում եմ՝ ղեկավարները չեն կարող լուծել Ղարաբաղի հարցը, որովհետև Ղարաբաղի հարցը լուծողը ժողովուրդն է: Որևէ լուծում հնարավոր չէ, եթե այն ընդունելի չէ ժողովուրդների համար։ Բոլոր մանրամասները չեմ պատմում ոչ թե նրա համար, որ ինչ-որ գաղտնիք կա, այլ ուղղակի դա կոռեկտ չէ եւ ճիշտ չէ նաեւ դիվանագիտական առումով»։
Փաշինյանն ընդգծեց, որ ընդհանուր առմամբ այդ զրույցի բովանդակությունը նույնն է, ինչ հրապարակային է ասվում, քանի որ իր համար չկա փակ կամ բաց ռեժիմով խոսակցություն, դրանք, նրա խոսքով, մեկը մյուսին շարունակում են։

YEREVAN. – The conversation with Ilham Aliyev was direct, sincere, without “traps.” Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said this in an interview with CivilNet, and when asked whether he and Azerbaijan President Ilham Aliyev understand each other well.
“To me, the most important thing in that conversation is that we speak and discuss directly, sincerely, without ‘traps,’ so to speak,” he said. “To be honest, that conversation is a conversation that I believe will continue, and it will be great that it continues; and there are all prerequisites that this conversation continues.”
Asked especially what he and Aliyev speak about, Nikol Pashinyan replied: “I don’t have a secret, and, in general, I prefer not to have any secret about any matter that isn’t a security-related state secret. My position is that everyone should be informed of the Karabakh issue because it’s not the Prime Minister’s issue, it’s not the government’s issue, it’s the people’s issue; it’s a national issue.”
And explaining why he stresses this approach, Pashinyan recalled an example from his recent conversation with Aliyev in Vienna.
“I’ve said that I believe the leaders can’t resolve the Karabakh issue because those who resolve the Karabakh issue are the people,” he said. “No solution is possible if it’s not acceptable to the peoples.”
Nikol Pashinyan highlighted that, overall, the content of that conversation is the same as what was publicly stated, since there are no “closed” or “open” conversations to him; they, in his words, continue to one another.