Facebook սոցիալական ցանցը կարող է տուգանվել ամերիկյան վերահսկող մարմինների կողմից այն սկանդալի պատճառով, որը կապված է Cambridge Analytica-ի հետ, տուգանքի չափը՝ 3-5 մլրդ դոլար, տեղեկացնում է The Straits Times-ը՝ հղում կատարելով Facebook-ի ներկայացուցչին։
«Մենք հույս ունենք, որ կորուստները կկազմեն 3-5 մլրդ դոլար»,- պարբերականը մեջբերում է ընկերության ներկայացուցչի խոսքերը, տեղեկացնում է ՌԻԱ «Նովոստի»-ն։
Ավելի վաղ Facebook սոցցանցը հաշվետվություն էր ներկայացրել իր շահույթի 51 տոկոս կրճատման մասին՝ 2019 թվականի առաջին եռամսյակի տվյալներով։ Անցած տարվա նույն ժամանակամիջոցի համեմատ այդ նվազումը կազմել է 2,43 մլրդ դոլար։ Հասույթը նույնպես կրճատվել է՝ 39 տոկոսով (3,3 մլրդ դոլար)։
Այս ցուցանիշը համընկել է ամերիկյան վերլուծաբանների մեծ մասի կանխատեսումների հետ։ Փորձագետները այդ կրճատումը կապել են Cambridge Analytica բրիտանական քոնսալթինգային ընկերության սկանդալի հետ, որը ապօրինաբար օգտագործել է 87 միլիոն օգտատիրոջ տվյալները նախընտրական քարոզչության համար։
Մեկ տարի առաջ Facebook-ը խոստովանել է, որ 87 մլն օգտատերերի տվյալները, հիմնականում ԱՄՆ-ում, սխալմամբ փոխանցվել են այդ ընկերությանը։ ԶԼՄ-ների տեղեկացմամբ՝ Cambridge Analytica-ն համագործակցել է Դոնալդ Թրամփի հետ նախընտրական քարոզչության ժամանակ։ Հավաքված տվյալների հիման վրա հետազոտողները գնահատել են ընտրողների քաղաքական նախընտրությունները եւ նրանց ցուցադրել գովազդ, որն ուղղակի հայտնվել է նրանց շահերի գոտում։ Սկանդալը հանգեցրել է այն բանին, որ Facebook-ի ղեկավարը ստիպված էր պատասխան տալ կատարվածի համար ամերիկյան Կոնգրեսում։
Դրանից հետո ամերիկյան մի շարք գերատեսչություններ եւ ԱՄՆ Կոնգրեսը սկսեցին հետաքննություններ՝ կապված օգտատերերի տվյալների արտահոսքի հետ։ Հետաքննություն սկսեց, մասնավորապես, ԱՄՆ առեւտրի դաշնային հանձնաժողովը։

Facebook expects a fine from the US regulatory authorities because of the scandal associated with Cambridge Analytica, in the amount of 3-5 billion dollars, CNBC reported
“The matter remains unresolved, and there can be no assurance as to the timing or the terms of any final outcome,” the company wrote in its release.
Earlier, Facebook reported the reducing of its profits in the first quarter of 2019 by 51% compared to the same period last year to 2.43 billion dollars. Net sales fell less significantly - by 39% - to 3.3 billion dollars.
This result coincided with the forecast of most American analysts polled by major US news agencies. Experts attributed this reduction to the scandal involving the British consulting company Cambridge Analytica, which illegally used the data of 87 million for campaigning.
Facebook has recognized that the data of 87 million social network users, mainly in the US, were compromised and mistakenly transferred to this company.
According to media reports, Cambridge Analytica, which used data mining technologies to develop strategic communication during election campaigns on the Internet, collaborated with Donald Trump during the election campaign.
Based on the data collected, the researchers evaluated the political preferences of voters and showed them advertising that directly fell into the zone of their interests. The scandal led to the fact that the head of Facebook had to give an answer for what happened in the US Congress.
After that, a number of US departments and the US Congress opened investigations related to the leakage of user data. In particular, the investigation was opened by the US Federal Trade Commission.