Իրանի պաշտոնական ներկայացուցիչը հայտարարել է, որ ԱՄԷ ջրային տարածությունում  4 առեւտրային նավերի նկատմամբ վանդալիզմի գործողությունները անհանգստություն են առաջացնում եւ հետաքննություն պահանջում, նշվում է «ՌԻԱ Նովոստիի» տրամադրության տակ հայտնված հայտարարությունում:
«Այն ինչ տեղի է ունեցել Օմանի ծոցում մի քանի նավերի հետ, ափսոսանք եւ անհանգստություն է միաժամանակ առաջացնում եւ մեզ համար անհարմարություն է ստեղծում եւ մենք պահանջում ենք սկսել այդ միջադեպի հետաքննությունը», - ասվում է հայտարարությունում:
ԱՄԷ-ի արտաքին գործերի նախարարությունը կիրակի հայտարարել է, որ Ֆուջեյրա նավահանգստի շրջանում չորս առեւտրական նավերը ենթարկվել են «բարբարոսական գործողությունների», ոչ ոք չի տուժել: Նշվում է, որ միջադեպերի արդյունքում զոհեր չկան, իսկ նավերից վտանգավոր հեղուկներ կամ վառելիք չի հոսել:
al-Mayadeen լիբանանյան ալիքը տեղական աղբյուրներին վկայակոչելով կիրակի հաղորդել է, որ կիրակի առավոտյան առնվազն յոթ նավթային տակներներում հրդեհի հետեւանքով ԱՄԷ Ֆուջեյրա նավահանգստում մի քանի հզոր պայթյուն է որոտացել: Ավելի ուշ Ֆուջեյրա էմիրությունների իշխանությունները հերքել են այդ տեղեկությունները:

The Iranian Foreign Ministry spokesperson said that acts of vandalism against four merchant ships in the UAE’s water area are troubling and require investigation, RIA Novosti reported.
According to the statement from the Iranian side, what happened to several ships in the Gulf of Oman causes regret and concern and creates inconvenience for us, and “we demand to start investigating this incident,”
The UAE MFA said on Sunday that four merchant ships were subjected to acts of sabotage in the area of the port of Fujairah, no one was injured.
The Lebanese television channel al-Mayadeen, citing local sources, reported on Sunday that several powerful explosions thundered on Sunday morning in the port of Fujairah in the UAE as a result of a fire engulfing at least seven oil tankers. The authorities of the Emirate of Fujairah subsequently denied these reports.