Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահի պարտականությունների կատարումը վերապահվել է իրավաբան–գիտնական  Գևորգ Դանիելյանին։  Այս մասին NEWS.am–ին հայտնեցին Բարձրագույն դատական խորհրդից։
Հիշեցնենք, որ այսօր՝ մայիսի 24–ին, Գագիկ Հարությունյանը հրաժարականի դիմում է ներկայացրել Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահի պաշտոնից՝ նկատի ունենալով դատական իշխանության և դատավորների առնչությամբ ընթացող զարգացումները։
ԲԴԽ–ից հայտնում են, որ տվյալ դեպքում, հրաժարական ներկայացնելն ինքնին իրավունքի ուժով հիմք է Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամի լիազորությունները դադարած համարելու համար։
Հիշյալ դիմումին Բարձրագույն դատական խորհուրդը, «ՀՀ դատական օրենսգիրք» սահմանադարական օրենքի 86-րդ հոդվածի 5-րդ մասի հիմքով կայացրել է որոշում, որով արձանագրվել է հրաժարական ներկայացնելու փաստը։
«ՀՀ դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքի 84-րդ հոդվածի 13-րդ մասով նախատեսված կարգով Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահի պարտականությունների կատարումը վերապահված է տարիքով ավագ անդամին՝  Գևորգ Դանիելյանին։
Հիշեցնենք, որ Գագիկ Հարությունյանը  ԲԴԽ նախագահ է ընտրվել 2018թ. մարտի 5-ին։ Մինչ այդ նա երկար տարիներ զբաղեցրել է ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահի պաշտոնը։

Исполняющим обязанности председателя Высшего судебного совета Армении 24 мая  стал юрист Геворг Даниелян.
Как сообщили Новости Армении - NEWS.am в пресс-службе ВСС Армении, в соответствии с частью 13 статьи 84 Судебного кодекса Армении обязанности председателя Высшего судебного совета возложены на старшего члена Совета Геворга Даниеляна.
Отметим, что глава Высшего судебного совета Армении Гагик Арутюнян подал заявление об отставке.
«С учетом процессов, происходящих вокруг судебной власти и судей, и обеспокоенности по этому поводу, которую я высказал 20 мая в прессе, отныне считаю нецелесообразной мою дальнейшую работу в статусах главы Высшего судебного совета и его члена. На основании 5 пункта 1 части 86 статьи и 2 пункта 1 части 87 статьи Судебного кодекса Армении с 21 мая 2019 года мои полномочия считайте приостановленными»,- Об этом говорится в обращении Гагика Арутюняна к членам совета.
Напомним, что Гагик Арутюнян был избран главой ВСС 5 марта 2018 года. До этого Гагик Арутюнян долгие годы был председателем Конституционного суда Армении.