Ջեֆ Բեզոսի առցանց ռեթեյլերն առաջիկայում կսկսի ապրանքներ տեղափոխել անօդաչու սարքերով, տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը՝ հղում կատարելով Associated Press-ին (AP)։
Նրա տվյալներով՝ Amazon-ի մասնագետները մշակել են դրոնների անօդաչու կառավարման համակարգ, որը թույլ կտա հաղթահարել ցանկացած խոչընդոտ դեպի գնորդ ճանապարհին։ «Անօդաչու սարքի կառավարման համակարգը կհաղթահարի խոչընդոտները եւ կապահովի թռիչքի անվտանգությունը»,- գործակալությունը մեջբերում է Amazon-ի սպառողական մասնաճյուղի ղեկավար Ջեֆ Ուիլքեի խոսքերը։
Գործակալությունը նշում է, որ ռեթեյլերն առայժմ չի նշել ոչ սարքերի աշխատանքն սկսելու ճշգրիտ ժամկետը, ոչ այն, թե որտեղ են դրանք սկսելու ապրանքներ հասցնել սկզբնական շրջանում։ Ընդ որում՝ ընկերության տվյալներով, դրանք լինելու են էլեկտրական եւ կկարողանան տեղափոխել մինչեւ 2,2 կիլոգրամ բեռներ 24 կիլոմետր տարածության վրա։
Amazon-ը 2016-ից զբաղվում է անօդաչու սարքերի մշակմամբ մանր բեռներ տեղափոխելու համար։ Այսօր ընկերությունն ունի մի քանի փորձնական սարքեր, որոնք կարող են ապահովել մոտ 80 կիլոմետր ժամ արագություն եւ բարձրանալ 120 մետր։
ԱՄՆ դաշնային ավիացիոն վարչությունն առայժմ Amazon-ին նման սարքերի օգտագործման թույլտվություն չի տրամադրել։ Ինչպես նշում է AP-ը, այս տարվա ապրիլին անօդաչու սարքերի թռիչքի թույլտվություն Վիրջինիա նահանգի որոշ շրջաններում ստացել է ամերիկյան Google կորպորացիան։

Amazon's online retailer Jeff Bezos will start delivering goods using UAVs in the coming months, AP reported
According to the source, Amazon experts have developed an unmanned drone control system, which allows them to overcome any obstacles in the way to the buyer. “
“From paragliders to power lines to a corgi in the backyard, the brain of the drone has safety covered,” said Jeff Wilke, who oversees Amazon’s retail business.
The agency noted that the retailer has not yet named the exact start date of the UAVs, or where they will start delivering the goods at first. At the same time, according to the company, they will be completely electric and will be able to carry loads weighing up to 2.2 kg at a distance of up to 24 km.
Amazon since 2016 has been developing unmanned aerial vehicles for the delivery of small loads. Today, the company has several experimental devices that can reach speeds of around 80 km/h and rise to a height of 120 m.
The US Federal Aviation Administration has not yet granted Amazon permission to use such UAVs for commercial purposes. In April, a subsidiary of search giant Google won approval from the FAA to make drone deliveries in parts of Virginia.