Հունիսի 13-ին ամերիկյան 600-ից ավելի ընկերություններ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին կոչ են արել կարգավորել Չինաստանի հետ առեւտրային վեճը, փոխանցում է DW-ն:
Walmart եւ Target ընկերությունները, որոնք աշխարհում խոշորագույն ռիթեյլերներ են, Թրամփին նամակով հայտնել են, որ լրացուցիչ տույժային մաքսատուրքերը վնաս կհասցնեն ԱՄՆ-ում ձեռնարկություններին եւ սպառողներին: Նրանց հաշվարկով՝ 4 մարդուց կազմված ամերիկյան ընտանիքի համար գնումների ծախսերը կաճեն տարեկան մոտ 2 հազար դոլարով:
Ուղերձում նաեւ նշված է, որ ընդհանուր 300 մլրդ դոլար ծավալով ներմուծման վրա լրացուցիչ 25 տոկոսի մաքսատուրքերը կհանգեցնեն ԱՄՆ-ում մինչեւ 2 մլն աշխատատեղերի կրճատման: Հեղինակները հղում են կատարում Trade Partnership քոնսալթինգային ֆիրմայի հետազոտությանը: «Առեւտրային պատերազմի թեժացումը չի համապատասխանում երկրի շահերին, երկու կողմն էլ կպարտվի»,- նշված է ուղերձում:
Ավելի վաղ՝ հունիսի 5-ին, Արժույթի միջազգային հիմնադրամի ղեկավար Քրիսթին Լագարդը հայտարարել էր, որ ԱՄՆ-ի եւ Չինաստանի միջեւ սակագնային կոնֆլիկտը կհանգեցնի երկու երկրների ՀՆԱ-ի աճի դանդաղման եւ որպես հետեւանք՝ ընդհանրապես համաշխարհային տնտեսության աճի տեմպերի նվազման: Լագարդի խոսքով՝ հաջորդ տարի այս առեւտրային պատերազմը կարող է համաշխարհային տնտեսության համար արժենալ ՀՆԱ-ի 0,5 տոկոսը, ինչը ծավալով ավելի է, քան ՀԱՀ ամբողջ ՀՆԱ-ն: «Սա ինքն իրեն վնասվածք հասցնել է, որից պետք է խուսափել»,- հայտարարել է տնտեսագետը:

Более 600 американских фирм в четверг, 13 июня, призвали президента США Дональда Трампа урегулировать торговый спор с Китаем, сообщает DW.
Такие компании, как Walmart и Target, крупнейшие в мире ритейлеры, сообщили Трампу в письме, что дополнительные штрафные пошлины нанесут вред предприятиям и потребителям в США. По их подсчетам, для американской семьи из четырех человек расходы на покупки вырастут примерно на 2000 долларов в год.
В обращении также говорится, что дополнительные 25-процентные пошлины на импорт общим объемом 300 млрд долларов приведут к сокращению до 2 млн рабочих мест в США. Авторы ссылаются на исследование консалтинговой фирмы Trade Partnership. «Эскалация торговой войны не отвечает интересам страны, обе стороны проиграют», - говорится в послании.
Ранее, 5 июня, глава Международного валютного фонда (МВФ) Кристин Лагард заявила, что тарифный конфликт между США и Китаем приведет к замедлению роста валового внутреннего продукта (ВВП) обеих стран и, как следствие, к снижению темпов роста мировой экономики в целом. По словам Лагард, эта торговая война может в следующем году обойтись мировой экономике в 0,5 процента валового внутреннего продукта, что по объему больше, чем весь ВВП ЮАР. «Это причиненные самому себе раны, которых следует избегать», - заявила экономист.