Իրանի էներգետիկայի նախարար Ռեզա Արդականիանը նշել է Վաշինգտոնի կողմից Իրանի դեմ կիրառվող պատժամիջոցների դրական հետեւանքները.  ըստ նրա, դրանք  կարող են նպաստել Իրանի եւ Ռուսաստանի միջեւ տնտեսական համագործակցության զարգացմանը, հաղորդում է Tasnim-ը:
«Ներկայումս քաղաքական կամք կա որպես նախապայման երկու կողմերի միջեւ հարաբերությունների զարգացման համար», - Իրանի հյուսիսային նահանգների եւ հարավային տարածաշրջանների միջեւ տնտեսական համագործակցության  աշխատանքային խմբի երրորդ հանդիպման ժամանակ ասել է Արդականիանը:
Նա հավելել է, որ Իրանի տարբեր նահանգների ղեկավարների 10 տեղակալները այսօր այցելել են  Իրանի եւ Հյուսիսային Կովկասի երկրների միջեւ հարաբերությունների զարգացման հատուկ ծրագրերով հանդիպմանը:
Նա ընդգծել է, որ երկու երկրները անօրինական պատժամիջոցների են ենթարկվել, որոնք այնուամենայնիվ, կարող են որպես հնարավորություն ծառայել հարաբերությունների եւ կապերի զարգացման համար:
Նշվում է, որ հանդիպմանը ներկա է եղել ՌԴ Հյուսիսային Կովկասի գործերով նախարար Սերգեյ Չեբոտարեւը, ինչպես նաեւ Դաղստանը, Կարաչայ-Չերքեզիան, Կաբարդա -Բալկարիան եւ Չուվաշիան ներկայացնող բարձրաստիճան պաշտոնայները:

Министр энергетики Ирана Реза Ардаканиан подчеркнул положительные последствия санкций, принятых Вашингтоном в отношении ИРИ: по его словам, они могут способствовать развитию экономического сотрудничества между Ираном и Россией, сообщает Tasnim.
«В настоящее время есть политическая воля как предпосылка для развития отношений между обеими сторонами», - сказал Ардаканиан в ходе третьей встречи рабочей группы по экономическому сотрудничеству между северными провинциями Ирана и южными регионами России.
Он добавил, что 10 заместителей губернаторов различных иранских провинций посетили сегодняшнюю встречу со специальными планами развития отношений между Ираном и северокавказскими республиками.
Он подчеркнул, что обе страны подверглись незаконным санкциям, которые, тем не менее, могут послужить как возможность для развития связей и отношений.
Отмечается, что на встрече присутствовал также министр по делам Северного Кавказа России Сергей Чеботарев, а также высокопоставленные чиновники, представляющие Дагестан, Карачаево-Черкесию, Кабардино-Балкарию и Чувашию.