Վրաստանի դեմ պատժամիջոցների հարցում Պետդումայի դիրքորոշումը մնում է անփոփոխ, Պետդումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինի խոսքերը մեջբերում է ՏԱՍՍ-ը։ Ավելի վաղ նման միջոցների դեմ հանդես էր եկել Վլադիմիր Պուտինը։
Ինչպես ասել է Վոլոդինը, ստորին պալատը նախկինի պես հանդես է գալիս հարցի քննարկման օգտին՝ կապված Վրաստանում այն «ուժերի պահվածքի» հետ, որոնք «զարգացնում են ռուսատյացություն»։ «Եվ դրա հետ կապված՝ մենք առաջարկել ենք կոնկրետ միջոցներ, որոնք ճիշտ կլիներ, որ մենք ընդունեինք»,- ամփոփել է Վոլոդինը։
Խորհրդարանի ստորին պալատի ԱՊՀ գործերով կոմիտեի ղեկավար Լեոնիդ Կալաշնիկովը ճշգրտել է, որ Պետդուման հետ չի կանչի կառավարություն ուղարկած հանձնարարությունը Վրաստանի դեմ հնարավոր պատժամիջոցների մասին։ Նա պարզաբանել է, որ Վլադիմիր Պուտինին նման իրավիճակում «իհարկե, անհարմար է պաշտպանել ինքն իրեն, եւ որ, այնուամենայնիվ, խոսքը հայտարարությունում կոնկրետ իրավիճակների մասին է։ Առաջարկվում է արձագանքել, եթե «վրացական ղեկավարությունը շարունակի քաջալերել» հակառուսական հայտարարությունները, ամփոփել է Կալաշնիկովը։
Հուլիսի 9-ի ցերեկը ստորին պալատի բոլոր խմբակցությունները հաստատել են կառավարության համար պատրաստված փաստաթուղթը, որով հանձնարարվում է դիտարկել հակավրացական պատժամիջոցներ մտցնելու հնարավորությունը։ Դա տեղի է ունեցել վրաց հաղորդավարի անվայելուչ արտահայտությունների ֆոնին, որն անցենզուր է արտահայտվել Պուտինի եւ նրա հանգուցյալ ծնողների մասին։ Թբիլիսիում պաշտոնապես դատապարտել են այդ հայտարարությունները։
Պուտինն ինքը դեմ է արտահայտվել Վրաստանի հանդեպ պատժամիջոցներ մտցնելուն։ Կառավարությունը որպես Պետդումայի հանձնարարության պատասխան ստորին պալատին մատնանշել է նախագահի կարծիքը։

Позиция Госдумы по санкциям против Грузии остается неизменной, передает ТАСС слова спикера Вячеслава Володина. Ранее против подобных мер выступил президент Владимир Путин.
Как заявил Володин, нижняя палата по-прежнему выступает за рассмотрение вопроса, связанного с «поведением сил» в Грузии, которые «развивают русофобию». «И в связи с этим мы предложили конкретные меры, которые было бы правильно нам принять», — заключил Володин.
Глава комитета нижней палаты парламента по делам СНГ Леонид Калашников уточнил, что Госдума не будет отзывать направленную в правительство рекомендацию о возможных санкциях против Грузии. Он пояснил, что Владимиру Путину в такой ситуации «самому себя защищать, конечно, неудобно» и что, тем не менее, речь в заявлении не идет о конкретных ситуациях. Реагировать предлагается, если «грузинское руководство будет продолжать потворствовать» антироссийским заявлениям, заключил Калашников.
Днем 9 июля все фракции нижней палаты утвердили документ для правительства, который рекомендует кабмину рассмотреть возможность введения антигрузинских санкций. Это произошло на фоне передачи грузинского тележурналиста на местном телевидении, где он нецензурно отзывался о Путине и его покойных родителях. В Тбилиси официально осудили эти заявления.
Сам Путин выступил против санкций в отношении Грузии. Правительство в качестве ответа на рекомендации Госдумы указало нижней палате на мнение президента.