ՀՀ ԱԱԾ տնօրենի հանձնարարականով այսօր՝ հուլիսի 16-ին, տեղի է ունեցել աշխատանքային խորհրդակցություն, որը վարել էր ԱԱԾ տնօրենի տեղակալ, գնդապետ Է. Մարտիրոսյանը, ելույթով հանդես է եկել ԱԱԾ տնօրենի խորհրդական, իրավաբանական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Վահե Ենգիբարյանը: Խորհրդակցությանը մասնակցում էին ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտի պետը եւ Երեւանի քաղաքային վարչության ղեկավար կազմը:
Հանդիպումը նվիրված էր օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների իրականացման հիմնախնդիրներին, մասնավորապես` դատարան ներկայացվող միջնորդությունների, դրանց հիմքերի գաղտնազերծման հնարավոր սահմաններին եւ այլն:
Խորհրդակցության ընթացքում առաջ քաշված խնդիրները քննարկվեցին`  հաշվի առնելով Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի եւ ՀՀ վճռաբեկ դատարանի  նախադեպային պրակտիկայի վերջին զարգացումները:
Միասնական պրակտիկա ձեւավորելու անհրաժեշտությունից ելնելով` ներկայացվեցին արդեն իսկ մշակված աշխատանքային ձեւաթղթերի տիպային նմուշները, ինչպես նաեւ քննարկվեցին «Օպերատիվ-հետախուզական գործունեության մասին» ՀՀ օրենքի որոշ դրույթներ, որոնց լրամշակման եւ կատարելագործման ուղղությամբ որոշվեց մշակել օրենսդրական փոփոխությունների առաջարկներ:
Աշխատանքային խորհրդակցության ընթացքում անդրադարձ եղավ նաեւ քաղաքացիների դիմում-բողոքների եւ հանցագործության մասին հաղորդումների քննարկման եւ դրանց հետագա ընթացքին վերաբերող հարցերին:

Under the instruction of the Director of the National Security Service of Armenia, the National Security Service held today a working consultation chaired by Deputy Director of the National Security Service, Colonel E. Martirosyan, and Advisor to the Director of the National Security Service, Doctor of Law, Professor Vahe Yengibaryan delivered a speech.
The meeting was devoted to the key issues related to the implementation of operational intelligence activities, particularly motions filed to courts, etc.
The issues set forth during the consultation were considered, taking into consideration the latest developments of the precedential practice of the European Court of Human Rights and the Court of Cassation of Armenia.
Due to the need to establish a common practice, certain provisions of the Law of the Republic of Armenia “On operational intelligence activities” were discussed during the session, and it was decided to develop proposals for legislative amendments to revise and improve the provisions.