Ռուսաստանը դեմ է երկու երկրների երկխոսությանը խոչընդոտելու համար Վրաստանում արեւմտամետ ԶԼՄ-ների կիրառմանը: Այս մասին մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը՝ պատասխանելով վրացական «Ռուսթավի 2» հեռուստաալիքի թղթակցի հարցին, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
Լրագրողն ասել է, որ ներկայացնում է «վրացական արեւմտամետ անկախ հեռուստաալիքը»:
«Ես կարծում էի՝ դուք վրացամետ եք»,- նկատել է ռուս նախարարը:
«Վրաստանում վերջին իրադարձությունների կապակցությամբ մեր դիրքորոշումն արդեն հնչեցրել են նախագահը, ԱԳՆ-ը: Ոչինչ չունեմ ավելացնելու: Մենք ցանկանում ենք բարեկամական հարաբերություններ ունենալ վրացի ժողովրդի հետ: Եվ մեզ դուր չեն գալիս տարբեր ԶԼՄ-ներ կիրառելու փորձերը, այդ թվում՝ «անկախ արեւմտամետ» ԶԼՄ-ները, որոն խոչընդոտում են վրաց-ռուսական համագործակցությանը»,- նշել է Լավրովը:
Հիշեցնենք,  որ հուլիսի 8-ից ուժի մեջ է մտել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հրամանագիրը, որի համաձայն՝ ռուսական ավիաընկերություններին ժամանակավորապես արգելվում է չվերթներ (այդ թվում՝ կոմերցիոն) իրականացնել դեպի Վրաստան: Ինչպես նաեւ ուժի մեջ է մտել ՌԴ տրանսպորտի նախարարության որոշումը՝ կապված ՌԴ տարածքում վրացական ավիաընկերությունների չվերթների դադարեցման հետ:
Թռիչքների ժամանակավոր արգելքից մեկ օր առջ «Ռուսթավի 2» հեռուստաալիքի ուղիղ եթերում ՌԴ նախագահի հասցեին վիրավորանք հնչեցրեց հաղորդավար Գեորգի Գաբունիան: Ավելի ուշ ՌԴ Պետդուման դիմեց կառավարությանը՝ առաջարկով տնտեսական պատժամիջոցներ սահմանել Վրաստանի դեմ, սակայն Պուտինը հայտարարեց, որ պատժամիջոցներ չի սահմանի՝ «վրացի ժողովրդի հանդեպ իր հարգանքի պատճառով»:

Россия выступает против попыток использовать прозападные СМИ Грузии для того, чтобы навредить потенциалу сотрудничества двух стран. Об этом заявил в четверг на пресс-конференции министр иностранных дел России Сергей Лавров, отвечая на вопрос корреспондента грузинского телеканала «Рустави 2», передает ТАСС.
Журналистка, обращаясь к главе российского дипведомства, сообщила, что представляет «грузинский прозападный независимый телеканал». «А я думал, вы прогрузинский», - заметил министр.
«Наша позиция относительно последних событий в Грузии, касающихся отношений России и Грузии, уже неоднократно озвучивалась президентом, МИД. Мне нечего добавить. Мы хотим иметь дружественные отношения с грузинским народом. И нам не нравятся попытки использовать различные СМИ, в том числе «независимые прозападные» СМИ, для того, чтобы разрушить потенциал сотрудничества России и Грузии», - подчеркнул Лавров.
С 8 июля вступил в силу указ президента РФ Владимира Путина, согласно которому российским авиакомпаниям временно запрещается осуществлять воздушные перевозки (в том числе коммерческие) граждан из России в Грузию. Также вступило в силу решение Министерства транспорта России о приостановке полетов грузинских авиакомпаний на территорию РФ.
За день до вступления временного запрета на полеты, ведущий грузинской оппозиционной телекомпании «Рустави 2» Георгий Габуния в своей передаче «Постскриптум» нецензурно выразился в адрес руководства России. Действия Габунии подвергли жесткой критике власти Грузии. Позже Госдума приняла постановление и обратилась к правительству с рекомендацией ввести экономические санкции против Грузии, однако президент России Владимир Путин не разделил мнения Думы и не стал их вводить «из-за уважения к грузинскому народу».