Փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը Նյու Յորքում հանդիպել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի՝ աղետների ռիսկի նվազեցման գծով հատուկ հանձնակատարին:Այս մասին նա գրել է իր ֆեյսբուքյան էջում:
«Նյու Յորքում հանդիպել էի ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի՝ աղետների ռիսկի նվազեցման գծով հատուկ հանձնակատար Մամի Միզուտորիին:
Ասել եմ, որ ՄԱԿ-ի Աղետների ռիսկի նվազեցման գրասենյակի ստեղծումից ի վեր արդյունավետ համագործակցություն է հաստատվել կառույցի հետ և երախտագիտություն հայտնել ինստիտուցիոնալ կարողությունների զարգացման համար ցուցաբերած օժանդակության համար։
Ընդգծել եմ, որ Հայաստանը հանձնառու է կյանքի կոչել Կայուն զարգացման նպատակները և մտադիր է էլ ավելի մեծացնել երկրի  դիմադրողականությունը՝ համաձայն Աղետների ռիսկերի նվազեցման 2015-2030թթ. Սենդայի շրջանակային ծրագրի և Փարիզի կլիմայի համաձայնագրի առաջնահերթությունների։
Գոհունակությամբ արձանագրել ենք, որ հուլիսի 15-ին ՄԱԿ-ի կենտրոնակայանում  Հայաստանի նախաձեռնությամբ կազմակերպված էներգետիկ արդյունավետությանը և կայուն զարգացմանը նվիրված միջոցառումն ուրույն հարթակ հանդիսացավ մասնակից երկրների համար՝ կլիմայական փոփոխությունները հաշվի առնող տնտեսական զարգացման մոդելը քննարկելու և միասնական քայլեր ձեռնարկելու առումով»,- գրել է նա:

Armenian Deputy Prime Minister Tigran Avinyan met in New York with Mami Mizutori, the UN secretary-general's special representative on disaster risk reduction, the PM wrote on his Facebook.
According to him, during the meeting, he expressed gratitude for the assistance provided for developing institutional skills as the effective cooperation with the disaster risk reduction office has been approved.
He also noted that Armenia is determined to implement the Sustainable Development Goals and intends to further increase the country's resilience in line with the priorities of the Sendai Framework for Disaster Risk Reduction 2015-2030 and the Paris climate agreement.
The Armenian Deputy PM also noted the event, organized by the Armenian initiative in the UN central office, and dedicated to energy efficiency and sustainable development, became a kind of platform for the participating countries in terms of discussing the economic model, taking into account climate change, and joint steps.