Հայաստանում տուրիզմի ոլորտում կադրերի պատրաստման բնագավառում աղետալի վիճակ է նկատվում: Օգոստոսի 3-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն այս մասին ասաց Տուրիզմի հայկական ինստիտուտի ռեկտոր Ռոբերտ Մինասյանը:
Նրա խոսքով՝ տվյալ խնդիրը գոյություն ունի ամբողջ աշխարհում եւ դրա լուծման համար  դիմումներ են եղել համապատասխան գերատեսչություններ՝ մասնավոր եւ պետական հատվածների ներգրավմամբ քննարկման հարթակի ստեղծման համար:
«Կադրերի պակասը Հայաստանում զգացվում է գրեթե բոլոր ոլորտներում, սակայն տուրիզմի  ոլորտում այս խնդիրը առավել սուր է: Չի կարելի է թույլ տալ իրավիճակներ, երբ յուրաքանչյուրը կարող է զբաղվել զբոսաշրջությամբ, երկիրը ներկայացնել օտարերկրացիներին և բացասաբար ազդել Հայաստանի իմիջի վրա: Դա պետք է անեն մասնագետները: Ոլորտը կարգավորելու համար անհրաժեշտ է լիցենզիաներ ներդնել, ինչպես դա արվում է շատ երկրներում, տուրիստական փաթեթներում անհրաժեշտ է ընդլայնել մշակութային և պատմական վայրերի ցանկը, որոնցից Հայաստանում շուրջ 24 հազար կա: Բացի այդ, անհրաժեշտ է ակտիվորեն աշխատել դոնոր երկրների հետ, որտեղից ամենից շատ են գալիս զբոսաշրջիկները», - նշեց նա:
Տուրիզմի հայկական ինստիտուտի դասախոս Արկադի Սահակյանը նշեց, որ բուհերի դիմորդները  հաճախ զբոսաշրջության ոլորտի հիմնական գիտելիքներ չունեն:
«Բացի այդ, նրանց պակասում են գործնական հմտությունները` տեսական գիտելիքները աշխատանքում օգտագործելու համար», - հավելեց նա:

В Армении наблюдается  катастрофа  в сфере подготовки кадров в сфере  туризма. Об этом на встрече с журналистами 3 августа заявил ректор Армянского института туризма Роберт Минасян.
По его словам, данная проблема существует во всем мире, и для ее решения были  обращения  в соответствующие  ведомства  для создания площадки обсуждения с привлечением частного и государственного секторов.
«Недостаток кадров в Армении ощущается почти по всех сферах, однако,  в сфере туризма эта проблема наиболее острая.  Нельзя допускать ситуации, когда каждый может заниматься туризмом, представлять страну иностранцам и отрицательно  влиять на имидж Армении. Этим должны заниматься профессионалы. Для регулирования сферы необходимо ввести лицензии, как это делается во многих странах, в турпакетах  необходимо расширить  список культурно-исторических мест, которых в Армении насчитывается около 24 тысяч.   Кроме того, необходимо вести активную работу со странами-донорами, откуда приходят больше всего туристов», -отметил он.
Преподаватель Армянского института туризма  Аркадий   Саакян, в свою очередь, заявил, что абитуриенты вузов, зачастую, не владеют базовыми знания в сфере туризма.
«Кроме того, им не хватает практических навыков, для того, чтобы использовать полученные   теоретические знания в работе»,- добавил он.