Ղրղզստանում միջկառավարական խորհրդի նիստում քննարկվել է ԵՏՄ ներմուծման մաքսատուրքերի բաշխման հարցը, կողմերը մոտեցրել են իրենց դիրքորոշումները, 10 օրվա ընթացքում առկա առաջարկները կքննարկվեն ազգային մակարդակում, լրագրողներին ասել է  ՌԴ առաջին փոխվարչապետ եւ ֆինանսների նախարար Անտոն Սիլուանովը, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
Բելառուսն ավելի վաղ դժգոհություն էր հայտնել ԵՏՄ-ում ներմուծման մաքսատուրքերի բաշխման ներկայիս մեթոդիկայից:
«Մենք եւս մեկ անգամ քննարկեցինք այդ թեման, կարծում եմ, որ մոտեցրել ենք դիրքորոշումները: Եվս 10 օր դադար ենք վերցրել, որպեսզի ազգային մակարդակներում մշակենք  առաջարկությունները, որոնք առաջացել են  քննարկման ընթացքում», - ասել է Սիլուանովը:
«Կարծում եմ, որ մեզ պարզապես անհրաժեշտ է դա անել», - հավելել է նա:
Ավելի վաղ Բելառուսի նախագահ Ալեքանդր Լուկաշենկոն հայտարարել էր, որ Բելառուսն այլեւս չի աջակցի ԵՏՄ-ում ներմուծման մաքսատուրքերի բաշխման ներկայիս մեթոդիկան, քանի որ այն ձեռնտու չէ բելառուսկանա կողմին: Ավելի ուշ երկրի ֆինանսների առաջին փոխնախարար Յուրի Սելիվերստովն ասել էր, որ Մինսկն առաջարկում է վերանայել միության երկրների բյուջեների միջեւ ներմուծման մաքսատուրքերի գումարների բաշխման նորմատիվնրեը ամեն 3 տարին մեկ՝ հաշվի առնելով տարբեր գործոններ, այդ թվում ներմուծման ծավալը:
Հանրապետության փոխվարչապետ Իգոր Պետրիշենկոն նշել է, որ ԵՏՄ երկրների փորձագետների կողմից պատրատվել  են 5 տարբեր մեթոդիկաներ եւ դրանց համաձայն բելառուսական կոողմը պետք է մասքատուքրերի բաշխումից լրացուցիչ 1 տոկոսային կետ ստանա:
Ներմուծման մաքսատուրքերի բաշխման ներկայիս նոերմատիվները գործում են մինչեւ  2019 թվականի դեկտեմբերի 31-ը եւ սահմանում են հետեւյալ համամասնությունները ՝ Հայաստան ՝ 1.22 տոկոս, Բելառուս ՝ 4.56 տոկոս, Ղազախստան ՝ 7.055 տոկոս, Ղրղզստան ՝ 1.9 տոկոս, Ռուսաստան ՝ 85.265 տոկոս:

The issue of the distribution of the Eurasian Economic Union (EAEU) import customs tariffs was discussed at a meeting of the intergovernmental council in Kyrgyzstan, the parties brought their positions together, the proposals will be discussed at the national level within 10 days, Russian First Deputy Prime Minister and Finance Minister Anton Siluanov told reporters.
Belarus previously expressed dissatisfaction with the current methodology for the distribution of import customs tariffs in the union.
“We once again discussed this topic and we believe that we have brought the positions closer,” RIA Novosti reported referring to Siluanov.
Earlier, Belarus’ President Alexander Lukashenko stated that Belarus would no longer support the extension of the current methodology for the distribution of import customs duties in the union since it is disadvantageous for the Belarusian side. As Yury Seliverstov, the first deputy head of the republic’s Ministry of Finance, later clarified, Minsk proposes to revise the distribution of import customs tariffs between the budgets of the Union member states every three years, taking into account various factors, including the volume of imports.
And the Deputy PM of the Republic Igor Petrishenko noted that the experts of the EAEU member states have prepared five different methods, and for all of them the Belarusian side should receive an additional 1 percentage point from the distribution of fees.
The current standards for the distribution of import customs tariffs are valid until December 31, 2019, and establish the following proportions: Armenia - 1.22%, Belarus - 4.56%, Kazakhstan - 7.055%, Kyrgyzstan - 1.9%, Russia - 85.265%.