Իրանյան միջուկային համաձայնագիրը միակողմանի շարժումների համար ճանապարհ չէ: Այդ մասին հայտարարել է Իրանի ատոմային էներգիայի կազմակերպության (AEOI) ղեկավար Ալի Ակբար Սալեխին՝ հավելելով, որ ԵՄ-ն չի կատարել իր խոստումները, հաղորդում է Mehr-ը:
ՄԱԳԱՏԷ-ի գործադիր տնօրենի պաշտոնակատար Քորնել Ֆերուտոյի հետ համատեղ ասուլիսի ժամանակ նա նշել է, որ ԵՄ-ը պետք է փոխհատուցի պայմանագրից ԱՄՆ-ի դուրս գալը, սակայն, ցավոք, եվրոպացիները չեն կարողացել միջոցներ ձեռնարկել եւ կատարել խոստումները:
«Շատ ավելի վատն է ԵՄ ներկայացուցչի հայտարարությունը, որ եվրոպացիները կպահպանեն համաձայնագիրը, քանի դեռ Իրանն է պահպանում այն: Հետաքրքիր է՝ զգո՞ւմ են արդյոք նրանք պատասխանատվություն այդ գործարքի նկատմամբ: Նրանք այդպես չեն գործել մինչեւ ներկայիս փուլը»,-ասել է Սալեխին:
Ալի Ակբար Սալեխին բանակցություններ է անցկացրել Քորնել Ֆերուտոյի հետ քննարկելու Իրանի եւ ՄԱԳԱՏԷ-ի միջեւ ընթացիկ համագործացկությունը:
Դա Ֆերուտոյի՝ Իրան կատարած առաջին այցն է այն բանից հետո, երբ ռումինացի դիվանագետը գլխավորել է ՄԱԳԱՏԷ-ն նախկին գործադիր տնօրեն Յւկի Ամանոյի մահից հետո:

The Iranian nuclear deal is not a one-way road, said Head of the Atomic Energy Organization of Iran (AEOI) Ali Akbar Salehi, adding that the EU has not fulfilled its promises,
At a joint conference with the IAEA Acting Director General Cornel Feruta, he noted that the EU should compensate for the US withdrawing from the agreement, but, unfortunately, the Europeans were unable to take action and deliver on their promises, Mehr reported.
“Much worse are the remarks of the EU spox saying Europeans will be committed to JCPOA as long as Iran does so. I wonder if they feel being committed to the deal till the present time? They have not acted accordingly till the present day,” Salehi said.
Ali Akbar Salehi negotiated with Cornel Feruta to discuss ongoing cooperation between Iran and the IAEA.
This is Feruta’s first visit to Iran after a Romanian diplomat led the IAEA in connection with the demise of the previous general director, Yukiya Amano.