Այս տարի վստահաբար նախատեսված 330 կմ-ից ավելի շատ ճանապարհներ կհիմնանորոգվեն: Այս մասին, այսօր՝ սեպտեմբերի 12-ին, կառավարության նիստում հայտարարեց տարածքային կառավարման են ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանը:
«Այս պահին աշխատանքներն ընթանում են 307 կմ ճանապարհների հիմնանորոգման վրա, եւս 70 կմ-ը ավարտված են: Դրանից զատ ունենք աշխատանքներ Երեւան քաղաքում, որոնց մասին չենք խոսել: Աշխատանքներ, որոնք կատարվում են նաեւ սուբվենցիոն ծրագրերի շրջանակում»,-ասաց նա:
Փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանն էլ հավելեց. «Այս տարվա ծրագիրն արդեն իսկ գերակատարելու ենք, եւ արդեն 2020 թվականից որոշ ծրագրեր տեղափոխել են 2019 թվականի ծրագրի մեջ: Մինչեւ 2023 թվականի մեր պլանն այն է, որ լինելու է նվազագույն 2500 կմ միջպետական եւ հանրապետական ճանապարհ, որտեղ կատարվելու են հիմնանորոգման, վերանորոգման եւ միջին նորոգման աշխատանքներ: Դա չի ներառում «Հուսիս-հարավ» ճանապարհահատվածը: Այս տարի ռեկորդային թիվ ենք ունենալու ճանապարհաշինության ոլորտում»:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նկատեց, որ սա նշանակում է, որ հաջորդ տարվա համար պետք է նախատեսվի մոտ 500 կմ ճանապարհի հիմնանորոգում: «Սա բարձրաձայնում ենք, որ շատ մեր հայրենակիցներ, որոնք Ռուսաստանում, Ղազախստանում, այլ երկրներում այդ գործերով են զբաղվում, շփումների ընթացքում տեսել ենք, որ նորագույն տեխնոլոգիաների են տիրապետում, հետեւաբար, պետք է երաշխավորենք, որ մրցույթներում հաղթեն միայն այնպիսի ընկերություններ, որոնք տեխնիկապես ի վիճակի են աշխատանքը կատարել ժամանակին ու որակով»:

В этом году будут отремонтированы больше запланированных 330 км. дорог. Об этом заявил на заседании Правительства Армении 12 сентября министр территориального управления и инфраструктур республики Сурен Папикян.
«Сейчас ведутся работы по ремонту дорог протяженностью в 307 км., еще 70 км. уже приведены в порядок. Но у нас еще есть работа в Ереване, о чем мы не говорили», - заявил Папикян. В свою очередь, вице-премьер Тигран Авинян отметил: «Программу этого года мы перевыполним, и некоторые программы 2020 года перенесены в программу текущего года. До 2023 года планируется сделать так, чтоб у нас было минимум 2500 км. межгосударственных и межреспубликанских отремонтированных дорог. Но в это не входит дорога «Север-Юг».
В этом году у нас будет рекордный показатель в сфере строительства дорог». Премьер-министр Никол Пашинян же подчеркнул, что на будущий год надо запланировать ремонт дорог протяженностью в 500 км. «Я об этом говорю, чтоб привлечь внимание многих наших соотечественников, занимающихся этим делом в разных странах, которые владеют новейшими технологиями. Мы должны гарантировать то, что в тендерах будут побеждать лишь те компании, которые технически способны выполнить работу вовремя и качественно», - отметил он.