Իլհամ Ալիեւի պատասխանը, թե գոյություն չունի Ղարաբաղի ժողովուրդ, եւս մեկ անգամ ապացուցում է, որ ի տարբերություն հայկական կողմերի, Ադրբեջանը կառուցողական չէ եւ, ըստ էության, չի ուզում հակամարտության խաղաղ հանգուցալուծում: Այս մասին այսօր՝ հոկտեմբերի 4-ին, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում նշեց «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր, ԱԺ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը:
«ՀՀ վարչապետը հայտարարել է, որ հակամարտությունը կարող է ունենալ միայն խաղաղ հանգուցալուծում եւ եթե մենք ուզում ենք հասնել այդպիսի հանգուցալուծման, անհրաժեշտ է, որ եւ Հայաստանի ժողովուրդը, եւ Արցախի ժողովուրդը, եւ Ադրբեջանի ժողովուրդը համաձայն լինեն այդ հանգուցալուծման շուրջ: Նա ակնկալում էր, որ մյուս կողմը նույնպես ընդունի այս փաստը, քանի որ անհնար է որեւէ հանգուցալուծում առանց կողմերի համաձայնության: Իսկ Ալիեւի պատասխանը ցույց է տալիս, որ նա չի ընդունում այս բանաձեւը, հետեւաբար, չի ուզում հակամարտության խաղաղ հանգուցալուծում: Ես կարծում եմ, որ միջազգային գործընկերները կֆիքսեն դա եւ կանեն հետեւություններ»,-ասաց նա:
Հարցին, թե որն է լինելու Հայաստանի պատասխանը, նա արաձագանքեց. «Մեր պատասխան քայլը մեր դիրքորոշումները շարունակաբար առաջ տանելն է, խաղաղության տրամաբանության մեջ գործելն է, շարունակաբար մեր բանակը ամրացնելը, պաշտպանական համակարգը»:
Դիտարկմանը, որ ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել էր, որ ՀՀ վարչապետի՝ «Արցախը Հայաստան է եւ վերջ» արտահայտությունը չի նպաստում քաղաքական գործընթացի վերականգնման համար համապատասխան մթնոլորտի ձեւավորմանը, Ռուբինյանն ասաց, որ արդեն Հայաստանի ԱԳՆ-ն արձագանքելն է դրան. «Հայաստանը բանակցային գործընթացը տեսնում է այն տրամաբանությամբ, որը ՀՀ վարչապետը ներկայացրել է ՄԱԿ-ի ամբիոնից, ավելին ասելու ոչինչ չունեմ»:

YEREVAN. – Azerbaijan President Ilham Aliyev’s response that there is no “people of Karabakh” once again proves that, unlike the Armenian parties, Azerbaijan is not constructive and, in essence, it doesn’t want a pacific resolution of the Nagorno-Karabakh (Artsakh) conflict. Ruben Rubinyan, a member of the majority My Step faction at the National Assembly (NA) of Armenia and Chairman of the NA Standing Committee on Foreign Relations, on Friday noted this speaking with reporters in parliament.
“The prime minister of the Republic of Armenia has stated that the conflict can only have a pacific resolution, and if we want to reach such a resolution, both the people of Armenia, the people of Artsakh, and the people of Azerbaijan need to agree on that resolution,” Rubinyan said. “He [the Armenian PM] was expecting that the other party [Azerbaijan] would accept this fact as well, as it’s impossible to reach any resolution without the consent of the parties [to this conflict]. But Aliyev’s response shows that he doesn’t accept this formula, and therefore doesn’t want a pacific resolution to the conflict. I believe the international partners will take note of that and draw conclusions.”
Asked what Armenia’s response will be, he stated: “Our step in response is to continuously advance our positions, to act in the logic of peace, to continuously strengthen our army, defense system.”
And to the remark that Russian Foreign Minister Sergey Lavrov had stated that the Armenian PM’s statement that “Artsakh is Armenia—period” does not contribute to the formation of an appropriate climate for the resumption of the political process, Rubinyan said that the Ministry of Foreign Affairs of Armenia has already responded to it.
“Armenia sees the negotiation process with the logic which the prime minister of the Republic of Armenia has presented from the UN rostrum,” he added. “I have nothing more to say.”