Հայաստանի առաջին օմբուդսմեն, իրավապաշտպան Լարիսա Ալավերդյանը միացել է խորհրդարանականների դիմումին՝ էթիկայի ժամանակավոր հանձնաժողով ստեղծելու անհրաժեշտության մասին։ Հիշեցնենք, որ դրա օրախնդիր անհրաժեշտությունն առաջ է եկել «Իմ քայլը» դաշինքի պատգամավոր, պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանի վիրավորական բնույթի արտահայտությունից հետո արդարադատության նախկին նախարար, ՀՀ ԱԺ նախկին փոխնախագահ Արփինե Հովհաննիսյանի հասցեին։
«Ես ցանկանում եմ միանալ, իմ համերաշխությունը հայտնել իրավապաշտպանների երեք ներկայացուցիչների՝ փաստաբան Սիրանուշ Սահակյանի, փաստաբան Լուսինե Սահակյանի եւ «Այլընտրանքային նախագծեր» խմբի անդամ Էլինար Վարդանյանի առաջարկին։ Նրանք նամակ են ուղարկել խորհրդարանական երեք խմբակցություններին՝ խնդրելով հանդես գալ ԱԺ էթիկայի ժամանակավոր հանձնաժողով ստեղծելու նախաձեռնությամբ։ Ես լիովին համաձայն եմ այդ մոտեցմանը եւ կարծում եմ, որ պետք է օր առաջ ստեղծել այնպիսի իրադրություն եւ ընդունել այնպիսի որոշումներ հենց ԱԺ-ում, որպեսզի վերջ դրվի նման արտահայտություններին եւ նման դիրքորոշմանը։ Ավելին, արվել է ոչ էթիկական, կարելի է ասել՝ անցենզուրին մոտ արտահայտություն, դեռ մի բան էլ այդ նույն պատգամավորը հրաժարվել է ներողություն խնդրել։
Իսկ ես, ի դեպ, նրանց մեջ էի, ովքեր ԶԼՄ-ների միջոցով համոզմունք եմ հայտնել, որ նման դեպքերում, եթե տեղի է ունեցել պատահական սխալ, վրիպում, անհրաժեշտ է ներողություն խնդրել։ Ցավոք, պարոն Քոչարյանը կոշտ է արձագանքել նման առաջարկներին եւ հրաժարվել է ներողություն խնդրել։
Ես զարմացած եմ, որ մինչեւ հիմա «Իմ քայլը» խմբակցությունը չի քննարկել, հայտարարություն չի արել։ Էթիկայի հանձնաժողով ստեղծելուց բացի, առհասարակ պետք է հարցականի տակ դնել Անդրանիկ Քոչարյանի կարգավիճակի հարցը որպես հանձնաժողովներից մեկի նախագահ»,- ընդգծել է Լարիսա Ալավերդյանը։

Первый омбудсмен Армении, правозащитник Лариса Алавердян присоединилась к обращению к парламентариям о необходимости создания временной комиссии по этике.Свое мнение Лариса Алавердян выразила в беседе с корреспондентом Новости Армении -NEWS.am. Напомним, что насущная необходимость в этом возникла из-за сделанного депутатом от фракции «Мой шаг», председателем постоянной комиссии по вопросам обороны и безопасности Андраником Кочаряном высказывания оскорбительного характера в адрес бывшего министра юстиции, бывшего вице-спикера НС Арпине Ованисян.
«Я хочу присоединиться, выразить свою солидарность, предложению трех представителей правозащитников – адвоката Сирануш Саакян, адвоката Лусине Саакян и член группы «Альтернативные проекты» Элинар Варданян. Они направили письмо трем парламентским фракциям с просьбой выступить с инициативой по созданию временной комиссии по этике НС. Я полностью согласна с таким подходом и считаю, что надо днем раньше создать такую обстановку и принимать такие решения именно в НС, чтобы положить конец таким высказываниям и такой позиции. Более того, то было высказано неэтичное, можно сказать на грани нецензурного, выражение, так еще этот же депутат отказался приносить извинения.
А я, кстати, была среди тех, кто через СМИ выразил уверенность в том, что в таких случаях, если произошла случайная ошибка, оговорка, необходимо принести извинения. К сожалению, господин Кочарян жестко отреагировал на такие предложения и отказался приносить извинения.
Я поражаюсь, что до сих пор фракция «Мой шаг» не обсудила, не сделала заявление. Более того, что необходимо создание комиссии по этике, вообще надо поставить под вопрос статус Андраника Кочаряна как председателя одной из комиссий», - подчеркнула Лариса Алавердян.