Եվրամիության անդամ երկրները Թուրքիային կոչ են արել դադարեցնել ռազմական գործողությունը Սիրիայում եւ դուրս բերել զորքերն այդ երկրից։ Այս մասին ասվում է ԵՄ Խորհրդի հայտարարությունում, որի նիստը տեղի է ունենում երկուշաբթի Լյուքսեմբուրգում, տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը։
«Խորհուրդը կրկին համառորեն կոչ է անում Թուրքիային դադարեցնել միակողմանի ռազմական գործողությունները Սիրիայի հյուսիս-արեւելքում եւ դուրս բերել զորքերը»,- նշվում է դրանում։
Եվրամիության անդամ երկրները պայմանավորվել են նաեւ համակարգել Թուրքիայի զենքի մատակարարման քաղաքականության համակարգումը՝ Սիրիայում ռազմական գործողության հետ կապված։
«Անդամ պետությունները պարտավորվում են ամուր ազգային դիրքորոշում որդեգրել Թուրքիային զենք մատակարարելու իրենց քաղաքականության հարցում, ներառյալ չափանիշների կոշտ կիրառումը տարածաշրջանային կայունության հանդեպ։ (ԵՄ) Խորհրդի համապատասխան աշխատանքային խումբն այս շաբաթ ավելի ուշ կհավաքվի այս հարցի վերաբերյալ անդամ պետությունների դիրքերի համակարգման եւ դիտարկման համար»,- նշվում է դրանում։
Եվրամիության 28 երկրների ԱԳՆ ղեկավարները  կոչ են անում անցկացնել անդամ երկրների միջազգային կոալիցիայի նախարարական հանդիպում՝ «Իսլամական պետություն» խմբավորման դեմ պայքարելու համար՝ ԱՄՆ գլխավորությամբ, Սիրիայում Թուրքիայի ռազմական գործողության հետ կապված։
«Շտապ կարգով անհրաժեշտ են միջազգային հանրության, այդ թվում ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի հետագա ջանքերը միակողմանի ռազմական գործողությունը դադարեցնելու ուղղությամբ։ Խորհուրդը կոչ է անում խորհրդակցություն անցկացնել «Դաիշի» (ԻՊ արաբերեն անվանումը) դեմ միջազգային կոալիցիայի նախարարների մակարդակով՝ դիտարկելու հարցը, թե ինչպես շարունակել ջանքերը սույն համատեքստում»,- նշվում է դրանում։
Բացի այդ, Եվրամիության անդամ երկրները համաձայնեցրել են Թուրքիայի դեմ պատժամիջոցների ռեժիմը՝ Անկարայի հանդեպ սահմանափակիչ միջոցներ մտցնելու համար՝ Կիպրոսի բացառիկ տնտեսական գոտում (ԲՏԳ) հորատման աշխատանքներ կատարելու առնչությամբ։
«Խորհուրդը,  հենվելով արդեն կատարված նախապատրաստական աշխատանքի վրա, համաձայնացրել է շրջանակային ռեժիմ ֆիզիկական եւ իրավաբանական անձանց դեմ սահմանափակիչ միջոցներ մտցնելու համար, որոնք պատասխանատու են Արեւելյան Միջերկրածովում անօրինական հորատում կատարելու համար կամ հանցակից են այդ գործունեությանը։ Խորհուրդն առաջարկում է (ԵՄ արտաքին գործերի եւ անվտանգության քաղաքականության) եւ Եվրահանձնաժողովի գերագույն ներկայացուցչին օպերատիվորեն ներկայացնել համապատասխան առաջարկություններ»,- նշվում է դրանում։

EU member states urge Turkey to end the military operation in Syria and withdraw its troops from this country, the EU said in a statement.
According to the statement, the Council again urges Turkey to cease unilateral military operations in northeastern Syria and withdraw its troops, TASS reported.
The EU member states also agreed to coordinate policies regarding the supply of arms to Turkey in connection with its military operation in Syria.
Member States commit themselves to a firm national stance on their policies regarding arms exports to Turkey, including strict application of criteria for regional stability. The relevant working group will convene later this week to coordinate and consider the positions of member states on this issue.
Foreign Ministers of 28 EU member states call for a ministerial meeting of countries members of the international coalition to fight against the Islamic State group led by the US in connection with the Turkish military operation in Syria.
The urgent need for further efforts by the international community, including the UN Security Council, to end this military unilateral action. The Council calls for a ministerial meeting of the international coalition against Daesh to consider how to continue its efforts in the current context, it says.
In addition, EU member states have agreed on a sanctions regime against Turkey to introduce restrictive measures against Ankara in connection with its drilling activities in the exclusive economic zone of Cyprus.
The Council, based on the preparatory work already done, agreed on a framework for the introduction of restrictive measures against individuals and legal entities responsible for or involved in illegal drilling in the Eastern Mediterranean. The Council invites the High Representative (EU for Foreign Affairs and Security Policy) and the European Commission to promptly submit relevant proposals.