Ռուսաստանի Քննչական կոմիտեն ավարտել է իրենց հորը՝ Միխայիլ Խաչատրյանին անցյալ տարի սպանած Խաչատրյան երեք քույրերի գործով նախնական քննությունը։ Այսօր սպանության մեջ մեղադրվող աղջիկները , որոնցից մեկն անչափահաս է, կանչվել են ՌԴ Քննչական կոմիտե՝ քննիչի մոտ, հայտնում է «Կոմերսանտը»։
ՔԿ ներկայացուցչի հետ առաջինը զրուցել են քույրերից ավագը՝ 20-ամյա Քրիստինա Խաչատրյանը եւ նրա փաստաբան Ալեքսեյ Լիպցերը։ «Ամեն ինչ անցավ շատ առօրեական եւ հանգիստ, մենք պարզապես ստորագրեցինք անհրաժեշտ փաստաթղթերը»,- հայտնել է Լիպցերը՝ նշելով, որ իր պաշտպանյալն էլ էր «հանգիստ, ինչպես միշտ»։
Բացի այդ, պաշտպանն ընդգծել է, որ իրենք ներկայացրել են երեք միջնորդություններ՝ քրեական գործի դադարեցման մասին՝ այն հիմնավորմամբ, որ Մ․ Խաչատրյանի մահը, իր կարծիքով, տեղի է ունեցել անհրաժեշտ ինքնապաշտպանության շրջանակներում եւ տղամարդու կողմից բազմամյա խոշտանգումների, ծեծի ու նույնիսկ սեռական բռնության հետեւանքով։ Փաստաբանի խոսքերով, ինքը նաեւ խնդրել է այդ միջնորդությունը մերժելու դեպքում  գործընթացը անցկացնել ատենակալների մասնակցությամբ։ Երրորդ միջնորդությունն արդեն զուտ տեխնիկական բնույթ է կրել՝ քրեական գործի ըստ էության դատավարությունից առաջ նախնական դատական լսումների պարտադիր անցկացման մասին։
ՔԿ քննիչները պետք է այսօր նույն գործընթացն անցկացնեն մյուս երկու քույրերի՝ Անգելինայի եւ Մարիայի, ինչպես նաեւ նրանց փաստաբանների հետ։ Վերջինն, ի դեպ, փորձագետների կողմից անմեղսունակ է ճանաչվել հորը սպանելու պահին։
Հարկ է նշել, որ ՌՔԿ քննիչներն ընդամենը երեք օր ունեն, որպեսզի պատասխանեն ներկայացված միջնորդություններին։ «Մենք կտրականապես համաձայն չենք ներկայացված մեղադրանքների հետ»,- հայտարարել է Լիպցերը՝ հատուկ ընդգծելով, թե հուսով է, որ Գլխավոր դատախազությունը, ուր պետք է հետագայում ուղարկվեն նյութերը մեղադրական եզրակացությունը հաստատելու համար, դրանց հետ չի համաձայնի։ «Իսկ եթե գործը փոխանցեն դատարան, ապա մենք դեռեւս նախնական լսումների ժամանակ կհայտարարենք միջնորդություն՝ դրա դադարեցման կամ խախտումները վերացնելու համար դատախազին եւ, համապատասխանաբար, ՔԿ-ին վերադարձնելու մասին»,- պարզաբանել է պաշտպանը։

Следственный комитет России завершил предварительное следствие по вызвавшему огромный резонанс убийству в прошлом году тремя сестрами Хачатурян их отца Михаила Хачатуряна. Сегодня к 16:00 обвиняемые в убийстве (ст. 105 УК РФ) девушки, одна из которых является несовершеннолетней, были вызваны к следователю в здание ГСУ СКР, сообщает «КоммерсантЪ».
Первыми с представителем следствия общались старшая из сестер 20-летняя Крестина Хачатурян и ее адвокат Алексей Липцер. «Все прошло очень буднично и спокойно, мы просто подписали необходимые документы»,— сообщил  Липцер, также отметив, что и его подзащитная была «спокойна, как и всегда».
Защитник, кроме того, подчеркнул, что им были поданы три ходатайства: о прекращении уголовного дела на основании того, что гибель Михаила Хачатуряна, по его мнению, произошла в рамках необходимой самообороны и последовала после многолетних истязательств, побоев и даже сексуального насилия со стороны мужчины. По словам защитника, он также попросил в случае отклонения этой просьбы о проведении процесса с участием присяжных. Третье ходатайство носило уже чисто технический характер — об обязательном проведении предварительных судебных слушаний перед началом рассмотрения уголовного дела по существу.
Следователи СКР должны провести сегодня аналогичную процедуру оформления завершения следствия с двумя остальными сестрами — Ангелиной и Марией, а также их адвокатами. Последняя, кстати, экспертами была признана невменяемой на момент смерти своего отца.
Надо отметить, что у следователей СКР есть всего три дня, чтобы дать ответы на заявленные ходатайства. «Мы категорически не согласны с предъявленным обвинением»,— заявил  Липцер, особо подчеркнув, что надеются, что Генпрокуратура, куда материалы должны позже поступить для утверждения обвинительного заключения, с ним не согласится. «Если же дело передадут в суд, то мы еще на предварительных слушаниях заявим ходатайство о его прекращении или возврате для устранения нарушений прокурору и, соответственно СКР»,— пояснил защитник.