Ալբանիայի վարչապետ Էդի Ռամայի ապագա հասրը զոհվել է երկրաշարժից, տեղեկացնում է CNN-ը՝ հղում կատարելով Ալբանիայի կառավարության ղեկավարի գրասենյակին։
Ալբանիայի վարչապետի որդու՝ Գրեգոր Ռամայի հարսնացուն՝ Քրիստի Ռիչին, զոհվել է ավերիչ երկրաշարժից ծնողների եւ եղբոր հետ։
Ավելի ուշ Գրեգոր Ռաման հրապարակել է սթորիզ Instagram-ում, որտեղ տեղեկացրել է, որ հարսնացուի եղբորն ու ծնողներին գտել են փլատակների տակ։
Նոյեմբերի 26-ի գիշերը Ալբանիայում տեղի ունեցավ 6,4 ուժգնությամբ երկրաշարժ, էպիկենտրոնը մայրաքաղաք Տիրանայից ոչ հեռու Դուրես նավահանգստային քաղաքում էր։ Նոր երկրաշարժը երկիրը ցնցեց նոյեմբերի 27-ին՝ խուճապ առաջացնելով տեղի բնակիչների շրջանում։ Երրորդ անգամ ստորգետնյա ցնցումները զգացվեցին նոյեմբերի 28-ին։

The future daughter-in-law of the Prime Minister of Albania, Edi Rama, died during the earthquake in the country, CNN reported referring to the office of the head of the Albanian government. https://edition.cnn.com/2019/11/28/europe/albania-earthquake-prime-minister-daughter-in-law-intl/index.html
The bride of the Prime Minister of Albania Gregor Rama's son Kristi Reçi died during a devastating earthquake with her parents and brother.
Gregor Rama later posted a story on Instagram, where he reported that his brother and parents were found under rubbles.
An earthquake of magnitude 6.4 occurred in Albania on the night of November 26. The epicenter was located in the port city of Durrës near the country's capital Tirana. A new earthquake shook the country on November 27, causing panic among local residents. The third time tremors were felt on November 28.