Պարտքերը չվճարած անձանց անունների հրապարակման կետը անհրաժեշտ է պահպանել: Այս մասին դեկտեմբերի 6-ին ԱԺ նիստում «Բանկային գաղտնիքի մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին օրինագծի քննարկման ժամանակ ասաց «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության պատգամավոր Մանե Թանդիլյանը:
Նշենք, որ նոր օրինագծով առաջարկվում է «Բանկային գաղտնիքի մասին» օրենքում չեղարկել դրույթը, որը Հայաստանի Կենտրոնական բանկին լիազորում է հրապարակել անբարեխիղճ վարկառուների անունները եւ անվանումները: Թանդիլյանը, մասնավորապես, հետաքրքրվեց, թե Կենտրոնական բանկը երբ է վերջին անգամ հետեւել օրենքին եւ հրապարակել անբարեխիղճ պարտառուների ցուցակը:
«Ըստ էության՝ ներկայումս այդ դրույթն ուժի մեջ է մնում, եւ ես ձեզ համառորեն կոչ եմ անում հետեւել օրենքի պահանջին ու հրապարակել անբարեխիղճ պարտառուների ցուցակը, որոնք կան ընթացիկ տարվա սեպտեմբերի 30-ի դրությամբ: Նաեւ պատասխանեք իմ հարցին՝ ի՞նչ կարծիքի եք, ինչպիսի՞ն են դատարանում իմ հաղթելու հնարավորությունները, եթե ես հայց ներկայացնեմ եւ պահանջեմ, որ Կենտրոնական բանկը այդ ցուցակը հրապարակի, ինչպիսի՞ պատիժ կկրի Կենտրոնական բանկը օրենքի այդ դրույթը չկատարելու համար»,- հայտարարեց պատգամավորը: Նա նշեց, որ հրապարակայնությունն օգնում է վերահսկել անբարեխիղճ պարտառուներին, որոնք ստիպված են աչալրջությունը դրսեւորել:
«Այսպիսի մարդկանց պահվածքի պատճառով է նաեւ մեր երկրում տոկոսադրույքներն այդքան բարձր: Ես շարունակում եմ պնդել, որ այդ դրույթը պետք է պահպանվի, քանի որ այն կատարում է նախազգուշական գործառույթ եւ ոչ մեկի իրավունքները չի ոտնահարում՝ քաղաքացիների անհատական տվյալների պաշտպանության առումով»,- ամփոփեց Թանդիլյանը:

Пункт о публикации имен лиц, не заплативших по долгам, необходимо сохранить. Об этом на заседании Национального Собрания Армении в ходе обсуждения законопроекта о внесении изменений в закон «О банковской тайне» заявила 6 декабря депутат от партии «Светлая Армения» Мане Тандилян.
Отметим, что новый законопроект предлагает отменить положение в законе «О банковской тайне», который уполномочил Центральный банк Армении публиковать имена и названия недобросовестных кредиторов. Тандилян в частности поинтересовалась, когда в последний раз Центральный банк соблюдал закон и публиковал список недобросовестных должников.
«По сути, в настоящее время это положение остается в силе, и я настоятельно призываю вас соблюдать требования закона и опубликовать список недобросовестных должников, имеющихся по состоянию на 30 сентября текущего года. Также ответьте на мой вопрос: как вы думаете, каковы мои шансы на победу в суде, если я подам иск и потребую, чтобы Центральный банк обнародовал этот список, какое наказание понесет Центральный банк за невыполнение этого положения закона?», - заявила депутат. Она отметила, что гласность помогает держать под контролем недобросовестных должников, которые вынуждены проявлять бдительность.
«Из-за подобного поведения этих людей, в том числе, процентные ставки по кредитам в нашей стране столь высоки. Я продолжаю утверждать, что это положение должно сохраниться, поскольку оно выполняет превентивную функцию и не ущемляет ничьи права, с точки зрения защиты персональных данных граждан», - резюмировала Тандилян.