Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր՝ դեկտեմբերի 11–ին, ընդունել է Համաշխարհային բանկի Հարավային Կովկասի տարածաշրջանային տնօրեն Սեբաստիան Մոլինեուսին: Հանդիպմանը ներկա էր ՀԲ հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Սիլվի Բոսութղոն: Այս մասին NEWS.am-ին հայտնում են վարչապետի աշխատակազմի լրատվական ծառայությունից։
Վարչապետը բարձր է գնահատել ՀԲ հետ համագործակցությունը և ընդգծել, որ գործընկերության շրջանակը լիովին համահունչ է ՀՀ կառավարության գործունեության առաջնահերթություններին և երկրի զարգացման տեսլականին: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ 2019 թ. Հայաստանի տնտեսությունն էական աճ և ձեռքբերումներ է արձանագրել, ինչի մասին են վկայում արձանագրված ցուցանիշները, և դա լավ նախադրյալներ է ստեղծում՝ բարեփոխումներն էլ ավելի մեծ թափով և հետևողականությամբ շարունակելու համար: Տնտեսական աճի ապահովման, հարկային բարեփոխումների և տնտեսական նախաձեռնությունների խթանման, ենթակառուցվածքային ծրագրերի իրականացման, ՓՄՁ, նաև միկրոբիզնեսի գործունեության համար հնարավորությունների ստեղծման համատեքստում կառավարության ղեկավարը կարևորել է ՀԲ հետ արդյունավետ գործակցությունը:
ՀԲ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանային տնօրենը շնորհակալություն է հայտնել արդյունավետ գործակցության համար և վերահաստատել ՀԲ պատրաստակամությունը՝ շարունակելու փոխշահավետ գործընկերությունը: Այս առումով նա անդրադարձել է ՀԲ խորհրդի կողմից նոյեմբերին «Հայաստանի կառավարմանն ուղղված զարգացման քաղաքականության գործառնություն» բյուջետային աջակցության ծրագրի հաստատմանը, որի շրջանակում բանկը կշարունակի Հայաստանում տարբեր ոլորտների զարգացմանն ուղղված տեխնիկական և ֆինանսական օժանդակությունը:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել համատեղ ընթացիկ ծրագրերի շուրջ, խոսել գործընկերության ընդլայնման հեռանկարների մասին: Անդրադարձ է եղել, մասնավորապես, տնտեսական աճին միտված ծրագրերի, զբոսաշրջության, տեխնոլոգիաների, նորարարության, թվայնացման, տրանսպորտի ոլորտներում ենթակառուցվածքների զարգացման, դատաիրավական, կրթության, առողջապահության բնագավառներում բարեփոխումների իրականացման ուղղությամբ համագործակցության հնարավորություններին:

Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan today received World Bank Regional Director for the South Caucasus Sebastian Molineus, as reported the news service of the Office of the Prime Minister of Armenia.
The Prime Minister highly appreciated the cooperation with the World Bank and emphasized that the scope of partnership is fully in line with the priorities of the Armenian government and the vision for the country’s development. The head of government attached importance to the effective partnership with the World Bank in the context of the ensuring of economic growth, the promotion of tax reforms and economic initiatives, the implementation of infrastructure projects and the creation of opportunities for small and medium-sized enterprises and microbusinesses.
The World Bank Regional Director for the South Caucasus expressed gratitude for the effective partnership and reaffirmed the World Bank’s willingness to continue the mutually beneficial partnership. In this sense, he touched upon the approval of the Armenia Development Policy Operation: Fiscal, Economic and Public Sector Governance Program through which the Bank will continue to provide technical and financial assistance to the development of various sectors in Armenia.
The interlocutors exchanged views on the current joint programs, talked about the prospects for expansion of partnership.