«Մեր ժամանակների հերոսները» չեն շտապում ձայն բարձրացնել ի պաշտպանություն Սումգայիթի եւ Խոջալուի մասին ճշմարտության: Այս մասին «Խոջալու 28» քննարկման ժամանակ ասաց մեդիափորձագետ Տիգրան Քոչարյանը:
Մեկնաբանելով ռուսական մամուլում հայտնված ակնհայտորեն ադրբեջանամետ բնույթի հրապարակումները՝ Քոչարյանը նկատեց, որ հայամետ նյութերի բացակայությունը ռուսական ԶԼՄ-ներում, որոնց խմբագիրներ են հայերը, կարելի է բացատրել նրանով, որ վերջին շրջանում այդ նույն խմբագիրներն իրենց մասին լավ բաներ չեն լսում պատմական հայրենիքից: «Իսկ ահա «մեր ժամանակների հերոսը» չի շտապում ձայն բարձրացնել ի պաշտպանություն Սումգայիթի եւ Խոջալուի մասին ճշմարտության»,- նկատեց մեդիափորձագետը: Նրա կարծիքով՝ 2018 թվականի գարնան իրադարձությունները մեծ հետաքրքրություն առաջացրեցին Հայաստանի հանդեպ, սակայն վերջին դա չօգտագործեց ինչպես հարկն էր: «Կարելի էր հարթել արտասահմանյան ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչների հետ անձնական շփումները: Նախկինում հայտնի են դեպքեր, երբ հաջողվել է բացասական հրապարակումները կանխել անձնական կապերի շնորհիվ»,- պարզաբանեց Քոչարյանը:
Նրա խոսքով՝ տեղեկատվական պատերազմը երկար կտեւի: «Ադրբեջանի նման մենք նման գումարներ չունենք, սակայն ասիմետրիկ եւ հետաքրքիր քայլերով կարելի է շատ բանի հասնել: Մինչեւ 2018 թվականը հաջողվում էր: Նման ամոթալի պատվիրված հոդվածներ չկային: Այժմ դրա փոխարեն ուժերը ծախսվում են սեւերի եւ սպիտակների, սեւերի սեւացման, «ԱՅՈ»-ի քարոզչության եւ ֆեյքերի վրա: Ժամանակն է պարգեւավճարների վրա ծախսված գումարներն իրական նպատակների վրա ծախսել»,- նկատեց Քոչարյանը:

«Герои нашего времени» не торопятся возвышать голоса в защиту правды о Сумгаите и Ходжалу. Об этом заявил медиаэксперт Тигран Кочарян в ходе обсуждения «Ходжалу 28», посвященном противодействию азербайджанской пропаганды и распространении  фальсификаций.
Комментируя появление в российской прессе публикаций явно заказного проазербайджанского характера, Тигран Кочарян заметил, что отсутствие проармянских материалов в российских СМИ, редакторами в которых работают армяне, можно отчасти объяснить тем, что в последнее время  эти самые редактора ничего хорошего о себе не слышат с исторической родины. «А вот «герой  нашего времени» певец, что-то не слышу, чтобы он возвышал голос о Сумгаите и Ходжалу», - заметил медиаэксперт. По мнению Кочаряна, события весны 2018 г вызвали большой интерес к Армении, который не был использован как надо. «Можно было в том числе наладить личные контакты с представителями зарубежных СМИ. В прошлом известны случаи, когда удалось предотвратить негативные публикации за счет личных связей», - пояснил Кочарян.
По его словам, информационная война будет долго продолжаться, а отставание в агитации может дорого стоить. «Таких денег, как в Азербайджане, у нас нет, но асимметричными и интересными шагами можно много добиться. И это до 2018 удавалось. И уж таких позорных заказных статей не было. Сейчас вместо этого силы тратятся на разделение на черных и белых, очернение черных, пропаганду «ДА» и фейки. То направление оставили, тут особого успеха не добились. Пришло время направить затрачиваемые на премии деньги на реальные цели», - заметил Тигран Кочарян.
Премьер-министр Армении и спецпредставитель ЕС обсудили процесс нормализации отношений между Ереваном и Баку
Пашинян упомянул о важности их последовательного выполнения...
Бывший госминистр: Вопрос Карабаха - вопрос всего армянства
За это время стартовал также ряд инициатив…
Госдеп США: С нетерпением ждем проведения очередного раунда переговоров между Арменией и Азербайджаном