Մարտի 3-ին նիստի ժամանակ դատավոր Աննա Դանիբեկյանը վերադարձավ խորհրդակցական սենյակից եւ հրապարակեց քրեական հետապնդումը դադարեցնելու միջնորդության վերաբերյալ որոշումը:
Դատավորը որոշեց հետաձգել ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի եւ մյուսների նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու միջնորդության քննարկումը:
Հիշեցնենք, որ ամբաստանյալների փաստաբաններն ավելի վաղ միջնորդություն էին ներկայացրել իրենց պաշտպանյալների քրեական հետապնդումը դադարեցնելու մասին: Հիմնական հիմնավորումն այն է, որ նրանց մեղադրանք է ներկայացվել 300.1 հոդվածով, չնայած ենթադրյալ արարքը կատարվել է հոդվածն ընդունելուց ավելի քան մեկ տարի առաջ: Փաստաբանները նշում են, որ օրենքը չի կարող հետադարձ ուժ ունենալ, եթե ամբաստանյալի վիճակը վատթարացնում է: Նշենք, որ ավելի վաղ «յոթի գործով» անցնողները քրեական հետապնդումից ազատվել էին հենց այս հանգամանքից ելնելով:

Судья Анна Данибекян на заседании 3 марта возвратилась из совещательной комнаты и обнародовала решение по ходатайствам о прекращении уголовного преследования.
Судья решила отложить рассмотрение ходатайств адвокатов второго президента Армении Роберта Кочаряна и других обвиняемых.
Ранее адвокаты подсудимых представили ходатайства о прекращении уголовного преследования в отношении подзащитных. В качестве основного довода то, что им предъявлено обвинение по статье 300.1, хотя предполагаемое деяние было совершено более ем за год до принятия статьи. Как указывают адвокаты, закон не может иметь обратной силы, если он ухудшает положение обвиняемого. В прокуратуре с этой точкой зрения не согласны. Отметим, что ранее фигуранты «дела семерых» были освобождены от уголовного преследования именно исходя из этого обстоятельства.