Եվրամիությունը թույլ չի տա, որպեսզի Թուրքիան շանտաժով զբաղվի` ապօրինի միգրանտների հոսքի կազմակերպման ճանապարհով: Զագրեբում ԵՄ արտաքին գործերի նախարարների ոչ պաշտոնական հանդիպմանը ժամանելուն պես այս մասին հայտարարել է Ավստրիայի արտաքին գործերի նախարար Ալեքսանդր Շալենբերգը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
Ըստ նրա, Թուրքիայի պահվածքն անընդունել է, որը ցինիկ կերպով ճնշում է գործադրում ԵՄ-ի վրա՝ անպաշտպան մարդկանց միջոցով: «Կարեւորն այն է, որ մենք մեզ թույլ չենք տա մեզ շանտաժի ենթարկել»,- նշել է Ավստրիայի արտգործնախարարը:
Փետրվարի վերջին սիրիական բանակի հետ բախումից հետո, որի ընթացքում 36 թուրք զինծառայող էր զոհվել, Անկարան որոշում կայացրեց չխոչընդոտել Սիրիայից ժամանած փախստականների մուտքը ԵՄ: Թուրքիայի իշխանությունները հայտարարել էին, որ սահմանը հատող փախստականների թիվը 100 հազար է:
Եվրամիությունը բանակցություններ է վարում Թուրքիայի հետ` իրավիճակը կարգավորելու համար եւ խոստանում է աջակցություն ցուցաբերել փախստականների ներհոսքին բախվող Հունաստանին, Բուլղարիային եւ Կիպրոսին: Թուրքիայի եւ ԵՄ-ի միջևեւ սահմանը միգրանտների համար փակ է 2016 թվականից` Բրյուսելի եւ Անկարայի միջեւ առանց վիզայի ռեժիմի մասին համաձայնագրի շրջանակներում, որը, սակայն, այդպես էլ  երբեք չի գործել:

Европейский союз не разрешит Турции заниматься шантажом путем организации потока нелегальных мигрантов. Об этом заявил глава МИД Австрии Александер Шалленберг по прибытии на неформальную встречу министров иностранных дел ЕС в Загребе, передает ТАСС
По его словам, поведение Турции, которая цинично оказывает давление на ЕС с помощью незащищенных людей, неприемлемо. «Важный момент заключается в том, что мы не дадим себя шантажировать», - отметил глава МИД Австрии.
В конце февраля после столкновения с сирийской армией, в котором погибли 36 турецких военнослужащих, Анкара приняла решение не останавливать беженцев из Сирии, которые стремятся попасть в ЕС. Власти Турции оценивали число пересекших границу беженцев в 100 тыс. Евросоюз ведет с Турцией переговоры о разрешении ситуации и обещает поддержку сталкивающимся с наплывом беженцев Греции, Болгарии и Кипру. Граница Турции и ЕС была закрыта для мигрантов с 2016 года в рамках договоренности Брюсселя и Анкары о безвизовом режиме, который, однако, так и не был введен.