Գործատուն օրենքով կարող է ազատել աշխատակցին երկարատեւ հիվանդության պատճառով, այդ թվում՝ կորոնավիրուսով վարակման, եթե նա 140 օրվա ընթացքում աշխատանքի չի եկել: Այս մասին մարտի 24-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարության Աշխատանքի եւ զբաղվածության վարչության պետ Ժորա Սարգսյանը:
Նա պարզաբանեց, որ դա գործատուի վրա դրված պարտավորություն չէ, այլ` միայն իրավունք, որից նա կարող է օգտվել: «Իսկ մինչ այդ, եթե աշխատողը տեղեկանք է ներկայացնում ժամանակավոր անաշխատունակության մասին, ապա գործատուն չի կարող սեփական նախաձեռնությամբ դադարեցնել պայմանագիրը»,- նշեց Սարգսյանը:

Работодатель по закону может уволить сотрудника по причине длительной болезни, в том числе по причине заражения коронавирусом, если тот в течение 140 дней не приходил на работу. Об этом на встрече с журналистами 24 марта заявил начальник управления труда и занятости Министерства труда и социальных вопросов Армении Жора Саркисян.
Он пояснил, что это не обязанность, возложенная на работодателя, а лишь право, которым тот может воспользоваться. «До этого же времени если сотрудник представляет справку о временной недееспособности, то работодатель не может по своей инициативе расторгнуть договор», - отметил Саркисян.