Ճապոնիայի վարչապետ Սինձո Աբեն սխալ է համարում կորոնավիրուսի համավարակի պայմաններում Իրանի դեմ ԱՄՆ պատժամիջոցների խստացման քաղաքականությունը: Նա այս մասին հայտարարել է այսօր Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանիի հետ հեռախոսային բանակցության ժամանակ, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Ճապոնիայի վարչապետը սխալ է որակել կորոնավիրուսի տարածման ծանր իրավիճակում Իրանի դեմ ԱՄՆ պատժամիջոցների խստացումը»,- նշված է Ռոհանիի մամուլի ծառայության հաղորդագրության մեջ: Աբեն հավելել է, որ «ընթացիկ պայմաններում բոլոր երկրների օրակարգում պետք է լինեն հումանիտար գործողությունները»:
Իրանի նախագահի խոսքով՝ «Թեհրանի դեմ Վաշինգտոնի անմարդկային պատժամիջոցների խստացման պատճառով այսօր իրանական կողմը մեծ խնդիրների է բախվում նույնիսկ բժշկական սարքավորումներ ներմուծելիս եւ սննդամթերք մատակարարելիս»: «Վիրուսը հաղթահարելու այլ ճանապարհ չկա, բացի բոլոր երկրների համագործակցությունը»,- նշել է նա:
Իրանի իշխանությունները բազմիցս հայտարարել են, որ Թեհրանի նկատմամբ Վաշինգտոնի սահմանափակումները երկրին խանգարում են պայքարել կորոնավիրուսի տարածման դեմ: Իրանական կողմի պնդմամբ՝ ԱՄՆ պատժամիջոցները խոչընդոտում են երկիր հումանիտար նշանակության ապրանքների, այդ թվում՝ սննդամթերքի եւ դեղորայքի ներմուծմանը:
Իրանում վերջին շաբաթներին դիտվում է կորոնավիրուսով վարակման դեպքերի թվի նվազման միտում: Ըստ պաշտոնական վիճակագրության՝ մեկ օրում վարակակիրների թիվը բարձրակետին է հասել (3 186 դեպք) մարտի 30-ին, որից հետո սկսել է նվազել եւ վերջին շաբաթներին կայունացել է 900 - 1 250 դեպքի մակարդակում: Ներկա պահին երկրում հայտնաբերվել է 98,5 հազար վարակակիր, մահացել է նվազագույնը 6 277 մարդ: Կորոնավիրուսի համավարակի սկզբից ի վեր աշխարհում վարակվել է ավելի քան 3,5 մլն մարդ, մահացել է 245 հազարից ավելին:

Japanese PM Shinzo Abe has deplored the intensification of US sanctions on Iran amid the COVID-19 pandemic.
His remarks came during the phone talks with the Iranian president.
"Abe expressed concern about the continuation of tensions in the Middle East, hailed Iran as a major and influential country in establishing regional peace and calm, and said, “Tokyo will keep efforts and cooperation with Tehran in this regard.”
The Japanese leader also deplored an intensification of the US sanctions on Iran amid the coronavirus outbreak, stressing that humanitarian measures should be on the agenda of all countries in the current situation," Tasnim reported.
“Unfortunately, the US’ illegal sanctions against the Iranian nation have intensified in the tough conditions of the fight against the coronavirus and its severe economic consequences," the Iranian leader said noting that the US sanctions have even obstructed Iran’s efforts to obtain medical supplies and foodstuff.
According to official statistics, the number of infected people per day in Iran reached a peak (3,186 cases) on March 30, after which it began to decrease and stabilized in recent weeks.
To date, 98.5 thousand COVID-19 cases have been identified in the country and at least 6 277 people have died. Since the beginning of the pandemic, over 3.5 million people have been infected with COVID-19 in the world, more than 245 thousand have died.