Ճապոնիայի վարչապետ Սինձո Աբեն սխալ է համարում կորոնավիրուսի համավարակի պայմաններում Իրանի դեմ ԱՄՆ պատժամիջոցների խստացման քաղաքականությունը: Նա այս մասին հայտարարել է այսօր Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանիի հետ հեռախոսային բանակցության ժամանակ, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Ճապոնիայի վարչապետը սխալ է որակել կորոնավիրուսի տարածման ծանր իրավիճակում Իրանի դեմ ԱՄՆ պատժամիջոցների խստացումը»,- նշված է Ռոհանիի մամուլի ծառայության հաղորդագրության մեջ: Աբեն հավելել է, որ «ընթացիկ պայմաններում բոլոր երկրների օրակարգում պետք է լինեն հումանիտար գործողությունները»:
Իրանի նախագահի խոսքով՝ «Թեհրանի դեմ Վաշինգտոնի անմարդկային պատժամիջոցների խստացման պատճառով այսօր իրանական կողմը մեծ խնդիրների է բախվում նույնիսկ բժշկական սարքավորումներ ներմուծելիս եւ սննդամթերք մատակարարելիս»: «Վիրուսը հաղթահարելու այլ ճանապարհ չկա, բացի բոլոր երկրների համագործակցությունը»,- նշել է նա:
Իրանի իշխանությունները բազմիցս հայտարարել են, որ Թեհրանի նկատմամբ Վաշինգտոնի սահմանափակումները երկրին խանգարում են պայքարել կորոնավիրուսի տարածման դեմ: Իրանական կողմի պնդմամբ՝ ԱՄՆ պատժամիջոցները խոչընդոտում են երկիր հումանիտար նշանակության ապրանքների, այդ թվում՝ սննդամթերքի եւ դեղորայքի ներմուծմանը:
Իրանում վերջին շաբաթներին դիտվում է կորոնավիրուսով վարակման դեպքերի թվի նվազման միտում: Ըստ պաշտոնական վիճակագրության՝ մեկ օրում վարակակիրների թիվը բարձրակետին է հասել (3 186 դեպք) մարտի 30-ին, որից հետո սկսել է նվազել եւ վերջին շաբաթներին կայունացել է 900 - 1 250 դեպքի մակարդակում: Ներկա պահին երկրում հայտնաբերվել է 98,5 հազար վարակակիր, մահացել է նվազագույնը 6 277 մարդ: Կորոնավիրուսի համավարակի սկզբից ի վեր աշխարհում վարակվել է ավելի քան 3,5 մլն մարդ, մահացել է 245 հազարից ավելին:

Премьер-министр Японии Синдзо Абэ считает неправильной политику наращивания санкций США в отношении Ирана в условиях пандемии коронавируса. Об этом он заявил во вторник в ходе телефонных переговоров с иранским президентом Хасаном Роухани, передает ТАСС.
«Премьер-министр Японии назвал неправильным наращивание санкций США против Ирана в тяжелой ситуации распространения коронавируса», - говорится в сообщении пресс-службы Роухани. Абэ добавил, что «в текущих условиях на повестке дня всех стран должны быть гуманитарные действия».
По словам президента Ирана, «из-за усиления бесчеловечных санкций Вашингтона в отношении Тегерана сегодня иранская сторона сталкивается с большими проблемами даже при [импорте] медицинского оборудования и поставок продовольствия». «Нет другого способа справиться с вирусом, кроме сотрудничества всех стран», - отметил он.
Власти Ирана неоднократно заявляли, что ограничения Вашингтона в отношении Тегерана мешают стране бороться с распространением коронавируса. По утверждениям иранской стороны, санкции США препятствуют импорту в страну товаров гуманитарного назначения, в том числе продовольствия и лекарств.
В последние недели в Иране наблюдалась тенденция к снижению количества случаев заражения коронавирусом. Согласно официальной статистике, число инфицированных за сутки достигло пика (3 186 случаев) 30 марта, после чего стало уменьшаться и в последние недели стабилизировалось на уровне 900 - 1 250 случаев. К настоящему моменту в стране выявлены 98,5 тыс. заразившихся, умерли по меньшей мере 6 277 человек. С начала пандемии коронавирусом в мире заразились более 3,5 млн человек, свыше 245 тыс. умерли.