Արեւմտյան Թուրքիայում մզկիթների մինարեթներից հնչել է իտալական դիմադրության Bella Ciao երգը, ինչը առաջացրել է սոցցանցերի օգտատերերի հիացմունքը։ Դրանից հետո Թուրքիայի բարձրագույն կրոնական մարմնի՝ Կրոնի հարցերով վարչության ղեկավար Ալի Էրբաշը հայտարարել է, թե իշխանությունները հետաքննություն են սկսել օգտատերերի հանդեպ, հայտնում է T24-ը։
«Մենք քրեական բողոք ենք ներկայացրել այդ միջադեպի կապակցությամբ, որը խորապես վիրավորել է բոլոր մահմեդականններին՝ Ռամադան սուրբ ամսում, եւ իշխանությունները հետաքննություն են սկսել նրանց հանդեպ, ովքեր կատարել են այդ սադրիչ ակցիան, կիսվել են տեսանյութով եւ գովաբանել այդ այլանդակ գործողությունը սոցցանցերի իրենց էջերում»,- ասել է Էրբաշը։
Իզմիրի բնակիչները ցնցվել են «աղոթքի անսպասելի կոչից», երբ չորեքշաբթի մի քանի մզկիթների մինարեթներից հնչել է Bella Ciao երգը։

С минаретов мечетей в западной Турции прозвучала итальянская песня сопротивления «Bella Ciao», что вызвало восторг пользователей соцсетей. После этого глава высшего религиозного органа Турции, Управления по делам религий, Али Эрбаш заявил, что власти начали расследование в отношении пользователей, сообщает T24.
«Мы подали уголовную жалобу по поводу этого инцидента, который глубоко ранил всех мусульман в священный месяц Рамадан, и власти начали расследование в отношении тех, кто совершил эту провокационную акцию, поделился видео и похвалил этот уродливый акт в своих аккаунтах в соцсетях», сказал Эрбаш.
Жители Измира были ошеломлены неожиданным «призывом к молитве», когда в среду с минаретов нескольих мечетей прозвучала песня «Bella Ciao».