Instagram-ը ներկայացրել է նոր գործիքներ, որոնք թույլ են տալիս մարդկանց իրենց հրապարակած տեսանյութերով փող աշխատել, հայտնում է Reuters-ը։
Instagram-ը, որը նպաստում է համագործակցությանը ձեռնարկությունների եւ հանրահայտ օգտատերերի միջեւ, որոնց վճարում են իրենց հաշիվներում ապրանքների գովազդման համար, կսկսի թույլատրել այդ օգտատերերից ոմանց «նշաններ» վաճառել իրենց երկրպագուներին՝ իրական ժամանակում տեսանյութի հեռարձակման ժամանակ։ Հավելվածը նաեւ գովազդ կցուցադրի IGTV-ում, որից եկամտի 55%-ը կուղղվի տեսահոլովակները ստեղծողներին։
Նոր գործիքները փորձարկող օգտատերերի թվում են՝ Ավանի Գրեգը, Էյթան Բերնաթը եւ Սալիս Ռոուզը՝ ծագող աստղեր, որոնք իրենց հետեւորդների մեծ մասին գրավել են սոցիալական TikTok տեսանյութերով։
Instagram-ը տրամադրել է նման գործառույթներ, որոնք թույլ են տալիս ազդեցիկ անձանց օգուտ քաղել իրենց երկրպագուներից։
Instagram-ի գլխավոր օպերացիոն տնօրեն Ջասթին Օսոֆսկին ասել է, որ «նշանները» հաջորդ ամիս կվաճառվեն 0,99, 1,99 եւ 4,99 դոլարով՝ սկսելով մի քանի տասնյակ օգտատերերից։ Նա հայտնել է, որ Instagram-ը դեռեւս չի առաջարկի բացառիկ կոնտենտի բաժանորդագրություններ։
Օսոֆսկիի խոսքերով՝ իրենք նաեւ չեն ձգտել հարթակի կողմը գրավել լիցենզավորված օրիգինալ կոնտենտով հայտնի գործիչների։ «Մենք փորձում ենք ստուգել մարդկանց եւ ստեղծողների միջեւ ուղիղ ներդրման այս մոդելը, եւ այդ ժամանակ մենք կհասկանանք ինչպես զարգանալ հետագայում»,- ասել է նա։

Instagram представило новые инструменты, позволяющие людям зарабатывать деньги на видео, которые они публикуют, передает Reuters.
Instagram, которое уже способствует сотрудничеству между предприятиями и популярными пользователями, которым платят за продвижение продуктов в своих учетных записях, начнет позволять некоторым из этих пользователей продавать «значки» своим фанатам во время трансляции видео в реальном времени. Приложение также будет показывать рекламу в IGTV, 55% дохода которого будет направлено создателям видеороликов.
В числе пользователей, которые тестируют новые инструменты - Авани Грегг, Эйтан Бернат и Салис Роуз, восходящие звезды, которые завоевали большую часть своих последователей на феномене социального видео TikTok.
Instagram представило аналогичные функции, позволяющие влиятельным лицам извлекать выгоду от своих лояльных фанатов.
Джастин Ософски, главный операционный директор Instagram, сказал, что «значки» будут продаваться по 0,99, 1,99 и 4,99 долларов - начиная с нескольких десятков пользователей в следующем месяце. Instagram пока не планирует предлагать подписки на эксклюзивный контент, говорит Ософски.
По его словам, она также не стремился привлечь на платформу именитых деятелей лицензионным оригинальным контентом. «Мы пытаемся проверить эту модель прямого вклада между людьми и создателями, и тогда мы поймем, как развиваться дальше», - сказал Ософски.