2019 թվականին Հայաստանում եւ Արցախում զինծառայողների մահվան եւ զոհվելու դեպքերի թիվը կրճատվել է 63-ից մինչեւ 49: Այս մասին հունիսի 1-ին, Ազգային ժողովի նիստում ասաց գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը՝ դատախազության գործունեության մասին հաշվետվությունը ներկայացնելիս պատասխանելով պատգամավորների հարցերին:
Նրա խոսքով՝ զինծառայողների մահվան 49 դեպքից միայն 20-ն էր կապված ծառայության հետ, իսկ 29-ի պատճառներն այլ են եղել: 2018 թվականին եղել էր զինծառայողների մահվան 63 դեպք, որից 38-ը կապված էին զինվորական ծառայության հետ:
«Գրեթե կրկնակի կրճատվել է ադրբեջանական կողմից կրակոցների հետեւանքով զոհվելու դեպքերի թիվը, մեկ երրորդով կրճատվել է ինքնասպանությունների թիվը, այդ թվում՝ ինքնասպանության հասցնելու դեպքերի»,- հայտնեց Դավթյանը:
Ընդ որում՝ նա շեշտեց, որ 2020 թվականին ռազմական ոստիկանության առաջնահերթություններից է բանակում քրեական ենթամշակույթի դեմ պայքարը: Գլխավոր դատախազի խոսքով՝ անհրաժեշտ է նաեւ հասնել սպայական կազմի վարքագծի փոփոխությանը:

YEREVAN. – In 2019, the number of deaths and falling of servicemen in Armenia and Artsakh decreased from 63 down to 49. Prosecutor General Artur Davtyan stated this at Monday’s sitting of the National Assembly of Armenia while presenting the report on the activities of the Prosecutor's Office in the year past.
According to him, only 20 of the 49 deaths of these servicemen were related to the military service, whereas the reasons for the 29 deaths were different. According to him, in 2018, there were 63 deaths of servicemen, 38 of which were related to military service.
"The number of deaths due to shootings by the Azerbaijani side has almost halved, the number of suicides—including the cases of causing suicide—has decreased by a third," Davtyan said.
At the same time, he stressed that in 2020, the fight against criminal subculture in the army is one of the priorities of the military police.