Եթե դիտարկենք այս բոլոր բամբասանքներն ու հակագիտական արտահայտությունները, որոնք գոյություն ունեն, ապա՝ այո, դա հանգեցնում է մարդկանց միջեւ թշնամանքի բռնկման: Մտահոգիչ է, որ այսպիսի ժամանակ թվային գործիքներն օգտագործվում են այս ամբողջ խելահեղության համար: Այս մասին BBC-ի հետ հարցազրույցում ասել է Microsoft ընկերության հիմնադիր Բիլ Գեյթսը՝ մեկնաբանելով դավադրությունների տեսությունները, որոնց հերոսն է նա դարձել կորոնավիրուսի համավարակից հետո:
Ամբողջ աշխարհում կան այն գաղափարի կողմնակիցներ, որ հիվանդությունը հայտնվել ու տարածվել է նրա շնորհիվ: Նրանք կարծում են, որ միլիարդատերը ցանկանում է միլիարդավոր մարդկանց մեջ միկրոչիպեր ներդնել եւ արդյունքում կրճատել երկրագնդի բնակչության թվաքանակը:
«Երբ վերջին հաշվով մեզ մոտ պատվաստանյութը հայտնվի, անհրաժեշտ կլինի հասնել խմբային իմունիտետի ձեւավորման, որ բնակչության մոտ 80 տոկոսը պատվաստվի: Բայց եթե նրանք մտածեն, որ սա խաբեություն է կամ պատվաստանյութերը վնասակար են, եւ մարդիկ չցանկանան պատվաստվել, ապա հիվանդությունը կշարունակի մարդկանց սպանել:
Այնպես որ, այս բոլոր խելահեղ գաղափարների գոյությունն ինձ մի փոքր մտահոգում է: Եվ ինձ մի փոքր զարմացնում է, որ այդ տեսությունների մի մասն իմ մասին է: Մենք փող ենք նվիրաբերում գործիք ստեղծելու համար, մենք չեկեր ենք գրում դեղագործական ընկերությունների համար: Այնպես է ստացվել, որ մեր հիմնադրամում դեղագործական ոլորտի մասնագետներ շատ կան, եւ մեզ ազնիվ միջնորդ են համարում կառավարության ու ընկերությունների միջեւ այն ամենում, ինչն առնչվում է լավագույն մեթոդի ընտրությանը»,- նշել է նա:
«Եթե խոսենք ծաղկախտի դեմ պատվաստանյութի մասին, ապա այն սպի է թողել, քանի որ շատ հզոր է, եւ մարդկանց բազմության մեջ կարելի է տեսնել այդպիսի պատվաստմամբ մարդկանց: Հիվանդությունից լիովին ազատվելու համար անհրաժեշտ էր, որ բոլորը պատվաստվեն: Հետեւաբար կարելի է ասել, որ հրաշք տեղի ունեցավ, քանի որ 1980 թվականին այս հիվանդությունը հաղթահարված ճանաչվեց: Այնպես որ, կամավորության կարգով գրանցվելու մասին խոսելու դեպքում այո, մենք մտածում ենք այն մասին, թե երեխաներին ինչպես պաշտպանենք հիվանդությունից, բայց դա չի ենթադրում ինչ-որ չիպեր կամ դրա նման ինչ-որ բան: Որոշ տեսությունների պատճառով երբեմն ծիծաղելու ցանկություն է առաջանում»,- ասել է Բիլ Գեյթսը:

Если посмотреть на все эти сплетни и антинаучные высказывания, которые существуют, то да - это приводит к разжиганию вражды между людьми. Беспокоит то, что в такое время цифровые инструменты используются для всего этого сумасшествия. Об этом в интервью BBC   заявил основатель компании Microsoft Билл Гейтс, комментируя теории заговора, героем которых он стал посл пандемии коронавируса.
Во всем мире есть сторонники идеи о том, что болезнь появилась и распространилась благодаря ему. Они считают, что миллиардер хочет вживить микрочипы миллиардам человек и в результате сократить численность населения Земли.
«Когда в конечном счете у нас появится вакцина, нам нужно будет добиться формирования группового иммунитета, чтобы около 80% населения были вакцинированы. Но если они будут думать, что это афера, или что вакцины вредны, и люди не захотят вакцинирования, то болезнь продолжит убивать людей.
Так что меня немного беспокоит существование всех этих сумасшедших идей. И меня несколько удивляет, что часть этих теорий - обо мне. Мы жертвуем деньги для создания инструмента, мы выписываем чеки фармакологическим компаниям. Так получилось, что в нашем фонде есть много специалистов в области фармакологии, и нас считают честным посредником между правительством и компаниями в том, что касается выбора лучшего метода», - отметила он.
«Если говорить о вакцине от оспы, она оставляла шрам, потому что она очень мощная, и в толпе людей можно было увидеть людей с такой прививкой. И чтобы полностью избавиться от болезни, нужно было, чтобы все были привиты. Поэтому можно сказать, что произошло чудо, так как в 1980 году эта болезнь была признана побежденной. Так что если говорить о регистрации в добровольном порядке, то да, мы думаем о том, как защитить детей от болезни, но это не подразумевает каких-то чипов или чего-то подобного. Иногда хочется смеяться из-за некоторых теорий»